Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Stacje paliw. Złe wiadomości dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Mehring Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego podaje, że spada liczba stacji benzynowych w Polsce. Na koniec grudnia ubiegłego roku było ich 6643, wobec 6803 na koniec grudnia 2016 r.

Mniejsza liczba stacji paliw związana jest m.in. z regulacjami, które wprowadziły konieczność odnawiania koncesji. Przepisy miały na celu ograniczenie szarej strefy.

1776 stacji na koniec 2017 roku posiadał PKN Orlen. 76 z nich działało pod logo Bliska, ale koncern systematycznie ogranicza ich liczbę. Drugi pod względem liczby posiadanych stacji paliw w naszym kraju był koncern BP z 537 stacjami, a trzecie miejsce przypadło Lotosowi posiadającemu na koniec 2017 roku 493 stacje, w tym 205 z logiem Optima.

Redakcja poleca:

Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?
Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin
Rodzaje napędów hybrydowych

Wśród stacji niezależnych 161 działało pod logo Moya, 105 z logo Huzar, a 80 jako Slovnaft Partner. 

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego wylicza, że 34,2 proc. rynku stacji kontrolują krajowe koncerny, 26,6 proc. należy do niezależnych operatorów, 22,4 proc. do zagranicznych koncernów, 14 proc. do sieci operatorów niezależnych działających pod wspólnym logo, a 2,8 proc. kontrolują hipermarkety.

Aktualne ceny paliw

Po dwóch tygodniach ze wzrostem cen paliw na stacjach ostatnie dni przyniosły chwilową stabilizację. Cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się na poziomie 4,69 zł/l a olej napędowy i LPG potaniały o 2 grosze. Ten pierwszy kosztuje średnio 4,59 zł/l a autogaz 2,03 zł /l.

Te obniżki będą mieć jednak incydentalny charakter. Aktualne poziomy cen paliw na rynku hurtowym i wyjątkowo niskie marże operatorów rynku detalicznego powodują, że prognoza na nadchodzący tydzień zakłada wyższe koszty tankowania.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
W okresie 9-15 kwietnia 2018
Pb98 4,97-5,08
Pb95 4,68-4,79
ON 4,59-4,71
LPG 2,02-2,08

PLN brutto/l Źródło: e-petrol.pl

Zobacz także: Testujemy Lexusa LC 500h

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • marek (gość)

    No i bardzo dobrze! TO DOBRA WIADOMOŚĆ DLA KIEROWCÓW, bo zamykają swoje stacje ci, co żyli ze sprzedaży LEWEGO PALIWA, głownie OLEJU NAPĘDOWEGO ! MNIE tacy zniszczyli w 2014 DROGI samochód, bo olej zatykał wtryski( delikatne) , wymiany, potem znowu to samo. Jak jeździłem w Holandii i Niemczech przez 4 lata , było wszystko OK. Więc nie lejcie KROKODYLICH ŁEZ , bo o 2,3 % mniej stacji, to żaden kłopot. A i tak to jest BARDZO DOCHODOWY INTERES, oczywiście miliony zarabiało sie na lewych paliwach, a to , mam nadzieję, już se nie wrati. A CENY paliw rosną na rynkach światowych,( juz o 45 % wzrosły przez 3 lata ) bo Putin wszędzie dotrze , żeby znów zarabiać miliardy $ więcej . Świat płacąc ponad 120 $ za baryłkę dał Rosji i Putinowi prezent: GIGANTYCZNY WZROST NAKŁADÓW NA BADANIA i NAJNOWOCZEŚNIEJSZĄ, INNOWACYJNĄ BROŃ WSZELKIEGO TYPU, ZAGRAŻAJĄCĄ ŚWIATU

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości