Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Stan wyjątkowy w Polsce. Co może to oznaczać dla kierowców?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Rada Ministrów składa wniosek do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze konkretnych miejscowości w części województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego.

"Ma to związek ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, w związku z obecną sytuacją na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym:   

  • zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;   
  • wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;   
  • wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji

Art.21 ustawy o stanie wyjątkowym stwierdza, że w czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone ograniczenia wolności, praw człowieka i obywatela w zakresie "transportu drogowego, kolejowego i lotniczego". Z , art. 18 ustawy wynika, że w czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone nakazy lub zakazy "przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc, obiektów i obszarów".

 
Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych - restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach - powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Szczegółowy katalog zostanie przedstawiony w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony w 183 miejscowościach na okres 30 dni.

Zobacz także: Skoda Enyaq iV - elektryczna nowość

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • manss (gość)

    Nie dajcie wciągać się w pisiorską wojenkę te cymbały wiedzą że nadszedł kres ich panowania czytaj okradania Polski a kabareciarz DeDuda przejdzie w zapomnienie i próbuje zaistnieć w historii.Olewamy ich działania i tej judeobolszewii.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości