Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Stary, ale jary

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Igor Kohutnicki Kto by przypuszczał, że ponad 30-letnie GAZ-y 69 mogą zmagać się w szybkościowych rajdach samochodów terenowych.

To jednak możliwe dzięki przeprowadzeniu pewnych modyfikacji pojazdu, co udowodniła firma 4x4 Maciek Skura Sport Team.Fot. Igor Kohutnicki

 

Prezentowany GAZ 69M został wyposażony w 2,5-litrowy silnik Wołgi o mocy ok. 120 KM z gaźnikiem SOLEX, co pozwoliło na poprawienie osiągów samochodu. Współpracującą z jednostką napędową 3-stopniową skrzynie biegów z oddzielnym reduktorem zastąpiono nowszą  konstrukcja pochodzącą z UAZ-a (skrzynia biegów zespolona z reduktorem). Mosty pozostały oryginalne. Zawieszenie zmodyfikowano dokładając pióra w resorach oraz przerabiając amortyzatory ramieniowe na teleskopowe Bilstein. Rama pozostała bez konstrukcyjnych zmian poza wspawaniem dodatkowych wzmocnień w miejsca, w których przy rajdowej jeździe występowały pęknięcia. 

 

Poszerzono drzwi kierowcy do rozmiaru drzwi pasażera. Skrócono też znacznie tylny fragment nadwozia usuwając przy okazji uchylną burtę oraz przeniesiono zbiornik paliwa spod ramy na tylną część nadwozia, co ma zapobiec jego uszkodzeniu w trakcie zawodów. Wstawiono klatkę bezpieczeństwa i sportowe fotele kubełkowe z pasami szelkowymi. Dokonano również „odchudzenia” auta poprzez usunięcie zbędnych elementów nadwozia i wyposażenia wnętrza.

 

W takiej konfiguracji poczciwy stary GAZ-ik dzielnie zmaga się z nowszymi konstrukcjami i zadziwia wynikami osiąganymi na rajdowych trasach.

Fot. Igor Kohutnicki Fot. Igor Kohutnicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Heller (gość)

    takie cos to u kencika na zlomie stoi bo wczoraj sprzedalem

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości