Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Stłuczka - naprawiać samemu czy korzystać z polisy AC? Poradnik

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Stłuczka - naprawiać samemu czy korzystać z polisy AC? Poradnik Naprawa nawet drobnych uszkodzeń nadwozia z wykorzystaniem polisy AC oznacza utratę zniżek. Sprawdź, kiedy to się opłaca.

Przy rozbiciu szyby czy niewielkiej stłuczce kierowcy, którzy posiadają ubezpieczenie AC zaczynają się zastanawiać czy zgłoszenie szkody będzie dla nich korzystne i nie spowoduje utraty zniżek, na które pracowali kilka lat. Wielokrotnie jednak decydują się na pokrycie kosztów naprawy z własnej kieszeni. Ubezpieczyciele wiedzą o tym fakcie i chcąc pozyskać nowych klientów, proponują nowe opcje.

– Obawiając się utraty zniżek często kupujemy dodatkowe ubezpieczenia, które mają nas chronić przed ich utratą i konsekwencjami drobnych szkód – mówi Michał Laskowski z rankomat.pl

Nowe opcje mają uchronić kierowców od stawania przed wyborem: zniżki a naprawa. Rozwiązania proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są oczywiście dodatkowo płatne. – A niewielu kierowców wie, że zwykłe ubezpieczenie AC ma takie opcje, które pozwalają naprawić samochód z posiadanej polisy bez utraty wszystkich wypracowanych zniżek – dodaje Laskowski.

Ostrożni kierowcy, którzy mają maksymalną zniżkę za bezszkodową jazdę w sytuacji zgłoszenia jednej szkody, nie są pozbawiani wszystkich wypracowanych zniżek, przez swojego ubezpieczyciela. Najczęściej zgłoszenie przez nas pierwszej szkody powoduje spadek o jeden w tabeli, która określa poziom zniżek i zwyżek. - W konsekwencji będziemy zamiast 60% zniżki opłacać składkę z 40-50%. Jednak przed zgłoszeniem szkody warto zadzwonić do zakładu ubezpieczeń i zapytać o konsekwencje, jakie nas czekają po jej zgłoszeniu – tłumaczy szef rankomat.pl

REKLAMA
Narzędzia regiomoto.pl - narzędzia i części samochodowe, sklep internetowy

Ubezpieczenie utraty zniżek

Receptą jest dodatkowa opcja gwarantująca utrzymanie zniżek. – Możemy wykupić sobie gwarancję utrzymania zniżek przy likwidacji drobnej szkody. Jest to opcja, której koszt to ok. 80 zł. Obejmuje ona przypadki, w których koszt naprawy nie przekroczy 1500 zł. Szkoda tego typu jest likwidowana w sposób uproszczony a na odszkodowanie nie powinniśmy czekać dłużej niż siedem dni – Michał Laskowski tłumaczy, jak działa takie dodatkowe ubezpieczenie.

Mamy również możliwość wykupu gwarancji utrzymania zniżek (np. w Aviva, MTU). Koszt wykupienia takiej opcji to również około 80 zł. – W zamian jednak mamy pewność, że nie stracimy zniżek bez względu na rozmiar zgłaszanej przez nas szkody. Opcja ta jest kierowana tylko dla bezpiecznych kierowców, czyli mających wieloletni bezszkodowy przebieg ubezpieczenia i tych, którzy mają skończone 26 lat – dodaje Laskowski.

Ubezpiecznie szyb

I oczywiście pozostaje materia szyb, które bardzo często pękają. Biorąc pod uwagę dużą liczbę remontów na polskich drogach, to z takimi przypadkami kierowcy będą się spotykać coraz częściej. Już teraz wielu kierowców zapewne korzysta już lub może słyszało o dodatkowym ubezpieczeniu szyb. – Jest to koszt od 50 do 100 zł rocznie. Wygodna opcja, ubezpieczyciele współpracując z sieciowymi stacjami napraw gwarantują szybką naprawę tego typu szkody – dodaje Michał Laskowski.

Dzięki coraz większej konkurencji na rynku ubezpieczeniowym mamy coraz większy pakiet ofert i każdy kierowca może wybrać, co tak naprawdę jest mu potrzebne i bez czego nie może wyruszyć w drogę. Bardzo często kierowcy ograniczają się tylko do obowiązkowego OC, ponieważ polisa AC wydaje się zbyteczna, gdyż twierdzą, że nie będą zgłaszać szkód w celu uniknięcia zwyżki. Okazuje się jednak, że można tego uniknąć, a wybór należy do nas.

Paweł Puzio

Stłuczka - naprawiać samemu czy korzystać z polisy AC? Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Stłuczka - naprawiać samemu czy korzystać z polisy AC? Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości