Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Straż Graniczna jak policja. Może wystawiać mandaty

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Straż Graniczna jak policja. Może wystawiać mandaty Kierowcy łamiący przepisy miejcie się na baczności. Straż Graniczna otrzymała takie same uprawnienia jak policja.  Autor: Rafał Czabrowski            rafał.czabrowski@gk24.pl 

W myśl nowych przepisów funkcjonariusze mogą teraz wystawiać mandaty piratom drogowym, tym, którzy jeżdżą bez świateł, ignorującym znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz polecenia kierujących ruchem, a także wezwanie do zatrzymania się do kontroli.  
Po co nowe uprawnienia mandatowe Straży Granicznej? – Ponieważ służby te działają już nie tylko na terenach przygranicznych, lecz coraz bardziej angażują się w realizację zadań wewnątrz kraju – tłumaczy mjr Mikołaj Kaczanowicz, komendant placówki SG w Darłowie. – Nowe przepisy mają na celu obniżenie kosztów działania kilku służb poprzez angażowanie ich do jednego zdarzenia i zwiększenie ich efektywności. Wcale nie mamy zamiaru zamieniać się w drogówkę czy też straż miejską – przekonuje Mikołaj Kaczanowicz. 
Straż Graniczna zastrzega, że ściganie piratów drogowych nie jest i nie będzie priorytetowym zadaniem tej służby. – Nie zajmujemy się kontrolą prędkości. Jest to uprawnienie, które możemy wykorzystać realizując zadania z zakresu zwalczania nielegalnej migracji, przestępczości transgranicznej, kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców i ochrony szlaków komunikacyjnych – mówi ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej.  
Okazuje się, że „zielone otoki” nie tylko za wykroczenia drogowe mogą ukarać. Z mandatem będą musiały liczyć się osoby, które wyrzucają śmieci do lasu, albo odprowadzają ścieki do rzeki. Pijący alkohol w miejscu publicznym także będą musieli się mieć na baczności przed „pogranicznikami”. Podobnie z wandalami niszczącymi roślinność lub sprzęt ochraniający brzegi rzek lub morza. Mandat grozić będzie też każdemu, kto wprowadzi legitymującego go strażnika granicznego w błąd co do swej tożsamości, miejsca zamieszkania, czy zatrudnienia.

Strażnik graniczny będzie mógł karać mandatem za trzymanie zwierzęcia bez zachowania środków ostrożności. Chodzi tutaj np. o prowadzenie agresywnego psa bez smyczy i kagańca. Najwyższy mandat od funkcjonariusza tej służby może wynieść 500 złotych. 

Straż Graniczna jak policja. Może wystawiać mandaty
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Straż Graniczna jak policja. Może wystawiać mandaty

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kierowca z przejścia granicznego na wschodnia granicę bezledy (gość)

    czy straż graniczna może wystawic nandat dla kierowcy koierującemu pojazdem na przejściu granicznm za brak okularów w wysokości 500zł.

  • kierowca z przejścia granicznego na wschodnia granicę bezledy (gość)

    czy straż graniczna może wystawic nandat dla kierowcy koierującemu pojazdem na przejściu granicznm za brak okularów w wysokości 500zł.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości