Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Straż miejska bez fotoradarów. Co ze starymi mandatami?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Fot. Łukasz Kasprzyk Od 1 stycznia 2016 roku straży miejskiej i gminnej odebrano prawo do stosowania fotoradarów. Czy stare mandaty trzeeba zapłacić?

Fot. Łukasz Kasprzyk W 2014 r. straże wystawiły 751 tys. mandatów na łączną sumę 130 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli ujawniła liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

Zobacz także: Cristiano Ronaldo: Gdy zakończę karierę, chcę żyć jak król

Nie określono co ma się stać ze stacjonarnymi fotoradarami. Część z nich ma zostać zaślepionych przy drogach lub trafić do magazynów. Niektóre gminy chcą zlicytować urządzenia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Część samorządowców obawia się wzrostu liczby wypadków i niebezpiecznej jazdy kierowców. - Boimy się, że prędkości znowu wzrosną i pojawią się wypadki śmiertelne - mówi burmistrz Deszczna Paweł Tymszan. Policja uspokaja, drogówka oraz Inspekcja Transportu Drogowego będą wciąż używać fotoradarów. Póki co nie przejmą jednak urządzeń straży miejskiej - konieczne jest podłączenie ich do istniejącego systemu.

Zgodnie ze stanowiskiem MSWiA wszczęte, ale niezakończone przed 1 stycznia 2016 roku sprawy, zostaną przekazane do dalszych czynności policji, więc zaległe mandaty będą musiały być zapłacone. W skali kraju to kilkadziesiąt tysiecy spraw. Należy jednak pamiętać, że od momentu ujawnienia wykroczenia, do nałożenia mandatu może upłynąć 180 dni. Oznacza to, że wiele spraw może się przedawnić.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ja (gość)

    Nadgorliwość SM w karaniu kierowców została ukarana.

  • marcin (gość)

    no to rau wylatuje z tvn na bezrobocie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości