Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Straż miejska bez fotoradarów. Czy dokończy rozpoczęte sprawy?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Straże miejskie chcą pobierać należności za zaległe mandaty z fotoradarów po 1 stycznia 2016 roku. Czy będą mogli to jednak zrobić?

Fot. Archiwum Od 1 stycznia 2016 roku strażnicy miejscy nie będą mogli dokonywać pomiarów prędkości przy użyciu mobilnych i stacjonarnych fotoradarów. Nie przewidziano okresu przejściowego, a strażnicy zastanawiają się co z postępowaniami, które nie zakończą się przed 1 stycznia 2016 roku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, strażnikom odebrane zostaną fotoradary, ale nie wskazuje się na odebranie możliwości nakładania grzywny za niestosowanie się do ograniczenia prędkości. Obecnie powyższe kwestie konsultowane są m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Zobacz także: Polska w rankingu FIFA. Dlaczego znowu spadamy?

W wielu gminach ważą się losy strażników - tam, gdzie jednostki nie są likwidowane, planowane są duże redukcje. Przypomnijmy, że raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.


Jeep dla Ciebie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jurek (gość)

  a działał ktoś ze stroną odwolaniemandatu.yanosik.pl? Moze ktos powiedziec czy warto?

 • andrzej (gość)

  Te prawo uchwaliły: osły, łajdacy i debile z Wiejskiej. Łajdacy chcieli się przypodobać kierowcom- wyborcom. Ten zakaz ma taki sens jak np. zakaz wypisywania mandatów innym długopisem niż z odpowiednimi certyfikatami, przez policjantów nie mających aktualnych szczepień przeciw wściekliźnie, nieogolonych itp. Jedyne co można było zrobić to ustalenie okoliczności/warunków kiedy zdjęcia/pomiary są wiarygodne. Nic więcej!! Niestety na Wiejskie (i nie tylko) pełno jest i będzie durniów. Parę lat temu pewien profesor senator wniósł o podniesienie progu tolerancji przekroczenia dozwolonej prędkości z 5 do 10 km/h argumentując że szybkościomierze w pojazdach są niedokładne min. z powodu zużycia opon. Tylko ten profesor idiota nie zauważył, że zużycie opon zawyża, a nie zaniża wskazania szybkościomierza.

 • And Kierowca (gość)

  Andrzej, zużyte opony zaniżają ale Ty nie bierzesz pod uwagę że ze pompujesz zimnym powietrzem, a w czasie jazdy opona się nagrzewa i to zawyża prędkość. a na marginesie strażniku nie nazywaj tych z wiejskie łajdakami i idiotami, bo sam nie jestem od nich lepszy. Czasem trzeba się pogodzić że praca poszła w las

 • Mr white (gość)

  Wybaczcie za archeologie ale jak wygląda aktualnie sprawa z egzekwowaniem zaległych mandatów wystawiony w okolicy Września 2015 roku przez Straż miejska ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości