Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Straż miejska i mandaty

Data publikacji: Autor: (LM)

Od 18 października bieżącego roku nowym taryfikatorem, posługuje się również straż gminna (zwykle miejska).

Mandat wystawiony przez strażnika miejskiego może być nawet o 100 zł wyższy niż ten, który wypisałaby policja.

 

Podobnie, jak w przypadku policji również w taryfikatorze strażników określono jedynie górne stawki mandatów. Zwykle, w obu taryfikatorach są one identyczne. Zdarzają się jednak pewne różnice i to, co ciekawe, pozwalające strażnikom nakładać wyższe mandaty niż policja. Na przykład kierowcę, który nie zatrzyma się na sygnał dany przez prowadzącego autobus szkolny, a także nie zatrzyma się, by umożliwić wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu autobusowi szkolnemu, strażnik gminny może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł. Policjant w identycznej sytuacji może "wlepić" co najwyżej 400 zł.

 

Nowe rozporządzenie wprowadziło również zmiany w zakresie możliwości zatrzymywania pojazdów przez strażników gminnych. Do tej pory strażnik dysponujący odpowiednim upoważnieniem, wydanym przez właściwą komendę policji, mógł zatrzymać pojazd, którego kierowca zignorował znak zakazu ruchu w obu kierunkach lub w stosunku do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że prowadzący znajduje się w stanie nietrzeźwości.

 

Teraz strażnicy mają również możliwość karania mandatami - a zatem także zatrzymywania - kierowców, którzy nie dysponują odpowiednimi uprawnieniami lub nie posiadają przy sobie wymaganych dokumentów. W praktyce daje to strażnikom możliwość zatrzymania do kontroli każdego pojazdu.

 

- Chociaż artykuły 94 i 95 kodeksu wykroczeń pozwalają nam obecnie zatrzymywać i kontrolować wszystkie znajdujące się w ruchu pojazdy, to na razie jesteśmy ostrożni z wykorzystywaniem tych uprawnień - mówi Mariusz Sumara, dyspozytor straży miejskiej w Katowicach. - Czekamy na komentarz do tych przepisów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości