Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Straż miejska najczęściej karze kierowców

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, strażnicy miejscy w Polsce najczęściej interweniują w sprawach związanych z ruchem drogowym. W 2010 roku wystawili mandaty na łączną kwotę blisko 170 mln złotych.
J ak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, strażnicy miejscy w Polsce najczęściej interweniują w sprawach związanych z ruchem drogowym. W 2010 roku wystawili mandaty na łączną kwotę blisko 170 mln złotych.

Fot. Archiwum Polskapresse Jak czytamy w raporcie MSWiA, gminni i miejscy strażnicy w Polsce podjęli w ubiegłym roku 2,9 mln interwencji, wystawiając przy tym około miliona mandatów. Najwięcej pracy przysporzyli funkcjonariuszom kierowcy. Zdecydowana większość interwencji dotyczyła niewłaściwie zaparkowanych samochodów lub jazdy z nadmierną prędkością zarejestrowaną przez fotoradary.

CZYTAJ TAKŻE

Co warto wiedzieć o fotoradarach?


Fotoradary - poprawa bezpieczeństwa czy żyła złota?


Najwięcej takich wykroczeń odnotowano w dużych miastach. - Taki stan rzeczy spowodowany jest dużą liczbą zgłoszeń ze strony mieszkańców. Strażnicy najczęściej interweniują w związku z niewłaściwie zaparkowanymi autami, które blokują bramy wjazdowe lub ścieżki rowerowe - powiedziała serwisowi motofakty.pl Jolanta Borysewicz z biura prasowego stołecznej straży miejskiej.

Jednak w pierwszej połowie 2011 roku straż miejska została pozbawiona możliwości korzystania z fotoradarów. Powód? - Ustawa fotoradarowa, która weszła w życie w grudniu, nie do końca określała, czy możemy ich używać. Czekaliśmy na odpowiednie rozporządzenie - tłumaczy Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej.

Jednak nowe rozporządzenie, które zostało wydane w maju 2011 precyzyjnie określa zasady stosowania fotoradarów przez strażników miejskich. Przed fotoradarem ma nas ostrzegać taki sam znak, jaki dzisiaj zawiadamia przed kontrolą policji. Będzie musiał stać w odległości co najmniej 100 m od urządzenia na drodze o dopuszczalnej prędkości do 60 km na godzinę. Tam, gdzie można jechać szybciej, ostrzeżenie musi znajdować się minimum 200 metrów przed fotoradarem, a na autostradach i "ekspresówkach" dystans ten nie może być mniejszy niż pół kilometra.

Weź udział w akcji  Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • siapek

  http://www.youtube.com/watch?v=Dro6iTg1vng

 • Krystianek

  Polska to zbaraniały kraj. Nie zapewnia miejsc do parkowania w centrach miast, nie zrobi porządnych dróg, nie martwi się o bezpieczeństwo bierne (odpowiednie szkolenia kierowców, dokształcanie w ramach pierwszego roku jeżdżenia samochodem jak w Finlandii). Najlepiej dbać o bezpieczeństwo wprowadzając fotoradary obsługiwane przez samowolną Straż Miejską. Nudzą się więc są bardzo skrupulatni jeżeli chodzi o mandaty. Albo ich wywalić w kosmos albo dać prawdziwe zajęcie. Patrole całonocne, zbieranie pijaków z parków, ochrona imprez, itp.

 • Robbi

  niestety straz miejska potrafi tylko karac za zle parkowanie itp, nie zwracajac wogule uwagi na innych lamiacych przepisy czy psie kupy na naszych chodnikach

 • Libertador

  Najbardziej irytujące jest to, gdy widzi się jakieś ważnw wydarzenie, np. targi. Kierowców mnóstwo, miejsc parkingowych zero. A straż zamiast pomóc, to łazi i wystawia mandaty.

 • Komentarz usunięty.
 • Andrzejek (gość)

  A czy ten portal ma prawo publikować nr rejestracyjne kierowców. Zielone auto, najprawdopodobniej mazda z rejestracją PK 27... podchodzi pod ustawę o ochronie danych osobowych. Przecież na tej podstawie można zidentyfikować właściciela - np sąsiad to zobaczy. A przecież ochrona danych osobowych jest ważna. Ja na miejscu właściciela już pismo bym puścił do redakcji o poprawienie zdjęcia, a jeśli to by nie pomogło to pozew i sprawa załatwiona.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości