Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Straż miejska wciąż najczęściej karze kierowców

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot: Archiwum Średnio aż dwie z trzech interwencji strażników miejskich w 2013 roku dotyczyło wykroczeń komunikacyjnych. Podobnie jak w ubiegłych latach, działalność tej instytucji skupiła się na kierowcach. Tak wynika z raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podaje "Rzeczpospolita".

Fot: Archiwum Najwięcej interwencji strażników miejskich w ubiegłym roku dotyczyło niewłaściwie zaparkowanych aut, jak również rejestrowania wykroczeń za pomocą fotoradarów. Takie wnioski płyną z opracowanego przez MSW raportu. Oznacza to, że pomimo niekorzystnego dla straży miejskich wyniku kontroli NIK, a także zaleceń ze stronu resortu spraw wewnętrznych, strażnicy w dalszym ciągu najczęściej zajmują się kontrolowaniem kierowców, podczas gdy pozostałe interwencje stanowią jedynie niewielką część ich pracy.

Co więcej, w porównaniu do 2012 roku, strażnicy miejscy dysponowali 353 fotoradarami. To o 20 więcej, niż rok wcześniej. Łącznie, w 2013 roku podjęli ponad 3 mln interwencji z czego aż 2 mln dotyczyło wykroczeń komunikacyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych, przodowały wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary (ponad 1,1 mln). Zaowocowało to wystawieniem mandatów na kwotę prawie 220 mln zł.

W raporcie MSW wskazano na dużą dysproporcję pomiędzy liczbą interwencji dotyczących wykroczeń komunikacyjnych, a pozostałymi. Dla porównania, wobec naruszających porządek i czystość reagowano tylko 113 tys. razy. Sytuacja uległa jednak poprawie. W latach 2010-11, odsetek mandatów za wykroczenia komunikacyjne stanowił ok. 60 proc., lecz rok później było to już ponad 80 proc. W kolejnych 12 miesiącach liczba ta spadła do 67 proc.

Strażnicy argumentują, że to mieszkańcy najczęściej domagają się umieszczenia fotoradaru lub interwencji związanych z niewłaściwie zaparkowanymi pojazdami. W 2013 roku funkcjonowały w naszym kraju 593 oddziały straży miejskiej, czyli o trzy mniej, niż rok wcześniej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    Niedawne zachowanieSMwSzczecinku w stosunku do młodego człowieka czy wcześniej wKrakowie na parkującego kierowcę,są dosłownie w stylu...GESTAPOWSKIM!To ludzie na drodze zachowań faszystowskich jakoby organizacja paramilitarna(ich poziom kwalifikacji z"pokręconą"psychiką w agresji lubującym władzę,kompletnie nie nadają się w znacznej mierze do tego rodzaju zawodu,którą trzeba mieć specyficznePOWOŁANIE,którego niestety brak poprzez wypaczenie istoty sprawy mającej do czego była powołana pierwotnie)-chciała mieć w wyposażeniu w długą broń!Niemniej groźne dla bezpieczeństwaPAŃSTWApolskiego,stanowią też"siepacze"ITD(np.zamiast zainteresować się dlaczego pewien pojazd<skradziony>"nie opłacał na bramownicach tylkoCZEKALIna wyższe nabicie kasy,a właściciel owego pojazdu był hospitalizowany i ponoć musiałWALCZYĆo swoją niewinność!-nie zastanawiali się np.czy takim pojazdem nie porusza się"zielony ludzik"czy terrorysta wioząc ładunki wybuchowe i pokazuje ich m.in.TĘPOTĘ).SMiITDnależyZLIKWIDOWAĆ!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości