Straż miejska wciąż nie może używać fotoradarów

(pp) źródło: Gazeta Prawna
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Z powodu braku regulacji prawnych, straż miejska nie może używać fotoradarów. Mimo to, w naszym kraju część ze strażników wciąż wystawia mandaty na podstawie zdjęć z tych urządzeń. Kierowcy mogą jednak uniknąć kary.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

- Straż miejska podobno nie ma teraz prawa używać fotoradarów. Dlaczego więc każą mi wskazać, kto jechał wtedy moim samochodem - żali się "Gazecie Prawnej" Marek M., który kilka tygodni temu został zarejestrowany przez fotoradar straży miejskiej. Kierowca przyznaje się do wykroczenia. Nie jest jednak w stanie zrozumieć, dlaczego ukarać chce go instytucja, która nie jest do tego uprawniona.

**CZYTAJ TAKŻE

Co wolno straży miejskiej?

**
Wszystkiemu winny jest brak rozporządzenia wykonawczego do ustawy z 2010 roku, Prawo o ruchu drogowym. Zapisane tam zmiany wprowadzają min. nakaz wyraźnego oznakowania miejsca pomiaru prędkości a także precyzyjnie określają miejsca, w których straż miejska może używać fotoradarów. Jednak sposób oznakowania oraz szczegółowe zasady stosowania tych urządzeń miały być zawarte w rozporządzeniu wykonawczym. Tymczasem 11 kwietnia 2011 roku do konsultacji międzyresortowych wpłynęły dopiero projekty tego dokumentu.

- W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 - mówi "Gazecie Prawnej" Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

Niestety dla strażników miejskich, rozporządzenie o stosowaniu tego znaku zostało wydane na podstawie innych przepisów niż te, które weszły w życie 31 grudnia 2010 roku. W nowych zapisach nie ma jakiejkolwiek wzmianki na temat stosowania znaku D-51 do czasu wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego. W praktyce straż miejska została pozbawiona prawa do używania fotoradarów.

Co powinien zrobić kierowca, któremu drogą listowną straż miejska przesłała mandat za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęcia z fotoradaru? - W takiej sytuacji jedyną radą będzie odmowa przyjęcia mandatu. Wraz z nią trzeba skierować pismo do straży miejskiej z informacją, że fotoradar nie mógł zostać wykorzystany z uwagi na to, iż nie był prawidłowo oznakowany - mówi "Gazecie Prawnej" Wojciech Kotowski, redaktor naczelny czasopisma "Paragraf na drodze".

Jeśli jednak kierowcy przyjmą mandat, nie będą mogli się od niego odwołać. W przypadku przyznania się do przekroczenia prędkości mandat staje się prawomocny. Nawet pomimo braku uprawnień do stosowania fotoradarów przez straż miejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty