Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Strażacy mogą wystawiać mandaty

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Strażacy mogą wystawiać mandaty Strażak wskaże samochód blokujący hydrant i utrudniający tym samym akcję gaśniczą, policjant wlepi mandat, samochód mogą odholować. Lepiej nie ryzykować

Kierowcy, którzy utrudniają dostęp do hydrantów muszą się liczyć z grzywną. Taką możliwość daje nowelizacja kodeksu wykroczeń i w konsekwencji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które zezwala strażakom na nakładanie mandatów za łamanie przepisów przeciwpożarowych.

Na baczności powinni się mieć zatem kierowcy zastawiający drogi pożarowe i parkujący samochody przy hydrantach. Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej może za to wypisać mandat w wysokości nawet 500 złotych. 

Karać może,  ale nie ten co gasi

– W znowelizowanym kodeksie wykroczeń jest mowa o utrudnianiu działań ratowniczych przez ograniczanie dostępu do punktu czerpania wody – mówi aspirant sztabowy Mirosław Siewierski z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. – Ale strażacy, którzy uczestniczą w akcjach ratunkowych nie są uprawnieni do wystawiania mandatów.  Taką możliwość mają strażacy prowadzący czynności kontrolne-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej.  

– Nie oznacza to jednak, ze strażacy wyjdą na ulicę, żeby nakładać mandat – dodaje Siewierski. – Na takie kontrole są wydawane jednorazowe pozwolenia i odbywają się one na wskazanym obiekcie, na przykład w zakładzie pracy.W praktyce będzie wyglądać to tak, że będziemy korzystać z pomocy policji, czy straży miejskiej.  – I to policjanci wymierzą grzywnę – dodaje aspirant. szt. Mirosław Siewierski. – Pamiętajmy jednak, że jest druga strona medalu. Problem po części wynika z niewystarczającej liczby miejsc parkingowych, kierowcy nie mają po prostu gdzie parkować i zastawiają hydranty. 

Przykład z Ameryki

 Dla przykładu w USA mandat za parkowanie przy hydrancie należy do jednych z wyższych, jakie mogą być wystawione kierowcy. Między innymi dlatego w Stanach Zjednoczonych nikt hydrantów nie zastawia, inaczej musi się liczyć z karą pieniężną oraz tym, że jego samochód może zostać uszkodzony (np. przez wybicie szyb w celu przeciągnięcia węża strażackiego), jeżeli przeszkadza w akcji ratowniczej.

 Przestrzeganie przepisów w tym zakresie wynika jednak nie tylko z dotkliwych kar, ale przede wszystkim z wysokiej społecznej świadomości znaczenia hydrantów dla ogólnego bezpieczeństwa.  – Od czasu do czasu mamy problemy z zastawianiem hydrantów w Szczecinie – mówi aspirant Mirosław Siewierski. – Nawet zbiornik z pięcioma tysiącami litrów ledwo wystarczy do gaszenia konteneru, dlatego tak ważne są hydranty. Groźba sankcji za utrudnianie działań ratowniczych odstraszy od tego typu zachowań, bo, niestety, czasami brakuje zdrowego rozsądku.

Strażacy mogą wystawiać mandaty
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Strażacy mogą wystawiać mandaty

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości