Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Straże miejskie nielegalnie wystawiły setki mandatów!

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Straże miejskie nielegalnie wystawiły setki mandatów! Mandaty wystawiano nieprawidłowo aż w 21 jednostkach straży miejskich z całego kraju. Odkryli to kontrolerzy NIK.

Strażnicy miejscy i giminni z roku na rok wystawiają coraz więcej mandatów. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, liczba mandatów wzrosła z 145 200 w 2005 do 199 034 w 2009 roku, czyli o 37 proc.

 

Zobacz:  Będzie nowy taryfikator mandatów. 1500 zł za nadmierną prędkość?

Mandaty wystawiane nielegalnie i nieterminowo

 

W 10 strażach (Gniezno, Kędzierzyn-Koźle, Kłodzko, Lublin, Opole, Stargard Szczeciński, Strzelno, Toruń, Zamość i Szczecinek) kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości dotyczące legalności, terminowości i rzetelności wystawiania mandatów. W dwóch kolejnych strażach stwierdzono przypadki nielegalnego ich wystawiania.

Oto przykłady:

- Mimo braku upoważnienia do nakładania mandatów od komendanta powiatowego policji, strażnik miejski w Strzelnie za wykroczenia w ruchu drogowym nałożył 14 mandatów na łączną kwotę 1700 zł.

- Komendant straży w Strzelnie od września 2009 do czerwca 2010 roku nałożył 21 mandatów na kwotę 2950 zł, mimo że na upoważnieniu miał wpisany nieprawidłowy numer legitymacji służbowej.

 

Zobacz: Fotoradary straży miejskiej znów legalne! - posypią się mandaty 
  
-  Od stycznia do grudnia 2009 roku strażnicy w Kędzierzynie-Koźlu wystawili 629 mandatów za złamanie przepisów ruchu drogowego na podstawie upoważnień, które utraciły ważność 23 stycznia 2009 roku.

- W trzech jednostkach (Gniezno, Toruń oraz Szczecinek) nie przestrzegano 30-dniowego terminu wystawienia mandatów karnych liczonych od dnia popełnienia wykroczenia, czyli od odczytu z fotoradaru zarejestrowanego obrazu.

Zobacz: Fotoradary w Polsce - nowe przepisy i 300 kolejnych urządzeń. Sprawdź gdzie

- W Toruniu mandatów 12 mandatów wystawiono po ponad 200 dniach, jeden aż po 328.

Policja też znalazła błędy


Również przedstawiciele Komend Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie, podczas kontroli stwierdzali nieterminowe wystawianie przez strażników miejskich mandatów.

W strażach na terenie województwa lubelskiego opóźnienia wynoszące nawet do 270 dni wyjaśniano utrudnieniami w dostępie do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

Zobacz: Straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać kierowcę?

- Policjanci z Radomia i Krakowa odkryli, że strażnicy nie mieli upoważnień do nakładania grzywien oraz nieaktualne upoważnienia do kontroli ruchu drogowego.

- Kontrola policji w Bydgoszczy w czterech strażach stwierdziła m.in., że strażnicy wypisywali mandaty bez określenia daty wystawienia, co uniemożliwiało ustalenie terminu zapłaty grzywny, a w części mandatów nie zamieszczali daty i opisu popełnionego wykroczenia.

 

Zobacz: Fotoradar i przenośny znak drogowy - straż miejska omija prawo?
 
- Kontrola policji w Opolu w pięciu jednostkach straży miejskich i gminnych wykazała nieaktualne upoważnienia do kontroli ruchu drogowego, nieaktualne podstawy prawne w upoważnieniach do nakładania grzywien oraz brak wpisu numeru identyfikacyjnego strażników w legitymacjach.

 

Komendanci straży miejskich w wielu przypadkach nie rozliczali się z urzędami wojewódzkimi z bloczków mandatowych, mimo że nakazuje im to prawo.


Wdrażanie wniosków NIK

Zdaniem urzędników Najwyższej Izby Kontroli trzeba lepiej szkolić strażników miejskich. Policja powinna też lepiej ich nadzorować.

Sławomir Draguła 

Straże miejskie nielegalnie wystawiły setki mandatów!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Straże miejskie nielegalnie wystawiły setki mandatów!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości