Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Strefa ruchu a droga wewnętrzna. Jaka jest różnica?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Strefa ruchu a droga wewnętrzna. Dlaczego te pojęcia mogą być mylone? Krótkie przypomnienie wybranych przepisów dotyczących dróg wewnętrznych oraz stref ruchu.

Drogi wewnętrzne to drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych (czyli do dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych)i niezlokalizowanych w pasie drogowym tych dróg.

Droga wewnętrzna jest ogólnodostępną drogą niepubliczną na której początku ustawia się znak D-46 „droga wewnętrzna”. Na znaku może być umieszczony napis wskazujący zarządcę tej drogi. Przy wyjeździe na drogę publiczną ustawia się znak D-47 „koniec drogi wewnętrznej”. Pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu co pociąga za sobą obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Strefa ruchu – obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną. O wjeździe do takiej strefy informuje znak D-52 „strefa ruchu”. Przy wyjeździe umieszczany jest znak D-53 „koniec strefy ruchu”.

Najistotniejsza różnica pomiędzy strefą ruchu a drogą wewnętrzną zawarta jest w art. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wynika z niego że w strefie ruchu obowiązują wszystkie przepisy zawarte w tej ustawie w taki sam sposób jak na drogach publicznych. Na drodze wewnętrznej, przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązują tylko w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Genof (gość)

    wooow... i co z tego wynika, w sumie niewiele. dodałbym informacje o :strefie zamieszkania" oznaczonej niebieskim znakiem informacyjnym „D40” (duża niebieska tablica). tu jest więcej "pułapek" bowiem pieszy może chodzić jak chce i to kierowca musi na niego uważać. parkować można wyłącznie na konkretnie oznaczonych miejscach - jeśli parkuje się poza tymi wyznaczonymi miejscami to straż miejska sypie mandatami

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości