Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Strefa zablokowanych

Data publikacji: Autor: Krzysztof M. Kaźmierczak - Gazeta Poznańska

Fot. Sz. Siewior: Blokowanie automatów Strefy często występuje przed urzędami, które odwiedzają tysiące poznaniaków.

Stojące przed niektórymi poznańskimi urzędami parkomaty spełniają rolę atrap. Mają zablokowaną możliwość płacenia gotówką. Pieniądze, które powinno zarobić miasto, trafiają do kieszeni samozwańczych parkingowych, którzy żyją z blokowania parkomatów.

 

Naszym zdaniem nie można mówić o procederze stałego blokowania parkomatów. To incydentalne przypadki, na które natychmiast reagujemy - twierdzi Dorota Wesołowska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Czy tak jest w istocie każdy z poznaniaków może sprawdzić osobiście przed urzędami.Fot. Sz. Siewior: Blokowanie automatów Strefy czêsto wystêpuje przed urzêdami, które odwiedzaj± tysi±ce poznaniaków.

 

Polowanie na karty

 

Petent urzędu mieszczącego się w Strefie Płatnego Parkowania wysiada z auta i idzie do najbliższego parkomatu, by zapłacić za postój. Niestety, nie przyjmuje on bilonu. Nerwowa (w czasie poszukiwań automatu kontrolerzy SPP mogą potraktować auto jako zaparkowane na gapę) wycieczka do kolejnego parkomatu kończy się tym samym. „Płatność tylko kartą parkingową” informuje napis na wyświetlaczu urządzenia. Wtedy z pomocą przychodzą krążący w pobliżu mężczyźni. Za opłatą (trafiającą do ich kieszeni) wypożyczają wydrukowane wcześniej kwitki z opłatami za parking...

 

- Codziennie mam sporo pytań o te karty parkingowe, a ja ich jeszcze na oczy nie widziałam. Tylko Strefa je sprzedaje - mówi sprzedawczyni ze sklepu w rejonie, gdzie notorycznie blokowane są parkomaty.

 

Spinacz w kanale

 

Proceder blokowania automatów Strefy występuje przed urzędami, które odwiedzają tysiące poznaniaków. Jak funkcjonuje sprawdziliśmy na przykładzie ZUS przy ul. Dąbrowskiego. Wieczorem parkomaty są sprawne, rano już nie przyjmują bilonu. Żeby zablokować możliwość płacenia gotówką wystarczy wrzucić do automatu spinacz. W czasie działania ZUS parkomaty są niemal cały czas zablokowane, chociaż biuro Strefy zdalnie (drogą radiową) monitoruje stan urządzeń.

 

- Dziennie otrzymujemy ok. 50 sygnałów o blokowaniu kanału wrzutowego parkomatów - mówi Agnieszka Wolańska, naczelnik Strefy Płatnego Parkowania ZDM w Poznaniu. - W każdym przypadku zawiadamiamy firmę serwisową.

Firma powinna usunąć usterkę w ciągu godziny. Z naszych ustaleń wynika, że czas reakcji jest dłuższy - przez ponad dwie godziny stałej obserwacji nie pojawił się żaden technik. Podobno serwis nie spieszy się, gdyż wiadomo, że po odejściu serwisantów parkomat znowu zostanie zablokowany.

 

Ochrona nic nie może

 

Parkomaty oklejone są nalepki agencji ochrony. Ta nie reaguje jednak na blokowanie urządzeń.

 

- Nasz kontrakt obejmuje wyłącznie przeciwdziałanie włamaniom. Nie ustawiamy przy automatach strażników, lecz jedynie je zdalnie monitorujemy - wyjaśnia Bogdan Michalik z Impel Security w Poznaniu. - W razie sygnału o próbie włamania natychmiast wysyłamy na miejsce grupę interwencyjną. Nie otrzymujemy jednak informacji zablokowaniu możliwości płacenia bilonem.

Kto zatem może zapobiec blokowaniu strefy przed urzędami? Samozwańczy parkingowi nie reagują na przejeżdżające radiowozy. Płoszą ich tylko piesze patrole policji i straży miejskiej. Wracają do swojej ,,strefy’’ zaraz po ich przejściu.

 

Dorota Wesołowska, rzecznik ZDM w Poznaniu:

 

Staramy się przeciwdziałać blokowaniu parkomatów. Liczymy jednak na większą obywatelską aktywność mieszkańców poprzez zgłaszanie ich awarii. Na każdym parkomacie znajduje się służący do tego numer telefonu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości