Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Sukces mierzony dziuplami

Data publikacji: Autor: (wp) - Dziennik Łódzki

Przy Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi powstała sekcja do walki z przestępczością samochodową. Ściągnięto najlepszych policjantów z tej „branży”.

 

Przedtem walką z tym procederem zajmowali się policjanci w ośmiu łódzkich komisariatach. W lipcu 2004 roku nowa szefowa miejskiej policji Aldona Kostrzewa postanowiła, że powstanie silna, 50-osobowa sekcja centralna, która zastąpi rozproszone po komisariatach grupy policyjne.

 

Na efekty tej decyzji nie trzeba było długo czekać. W drugim półroczu 2004 roku liczba kradzieży spadła o 10 proc., czyli o 350 – 400 aut. Podobnie jest w tym roku. W styczniu i lutym skradziono 784 samochody, o 25 mniej niż przed rokiem.

 

Policjanci traktują to jako sukces, bowiem podkreślają, że po Łodzi jeździ znacznie więcej aut. Od maja 2004 roku sprowadzono z zagranicy i zarejestrowano około 50 tys. używanych samochodów.

 

– Od powstania sekcji przez nasze ręce przeszło 115 osób, podejrzanych o kradzież samochodów,  z czego  38 dostało areszty tymczasowe.– zaznacza podinspektor Marek Wrzawiński, naczelnik sekcji.

 

Ostatnie sukcesy nowej sekcji to rozbicie gangu samochodowego z 51-letnim Krzysztofem G. („Gruby”) i 29-letnim Markiem K. („Einstein”) na czele, który specjalizował się w kradzieżach nowych Fiatów. Byli to prawdziwi profesjonaliści, używający urządzeń elektronicznych dla zablokowania alarmów. Wcześniej w ręce policjantów wpadł 24-letni Łukasz S. („Łuki”), mający na koncie co najmniej 30 kradzieży aut.

 

Rocznie z łódzkich ulic i parkingów ginie 3,9 tys. aut, czyli ponad 300 miesięcznie. Gdy pada śnieg, pojazdy zwykle znikają w dzień przed biurami, urzędami i marketami (bo są odśnieżone i mają silniki „na chodzie”). Gdy nie ma mrozu, auta najczęściej kradzione są w nocy na osiedlach – głównie na Widzewie i na Bałutach.

 

Policjanci z sekcji, która niedawno dostała nowe auta i komputery, zapowiadają jeszcze większą skuteczność w walce ze złodziejami samochodów. Położą nacisk na to, aby stale tropić i nękać krąg znanych im rabusiów, którzy po niskich zwykle wyrokach wracają do dawnego procederu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości