Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Superbezpieczny Saab

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Saab Saab 9-3 Sport Sedan jako pierwsze w historii auto osobowe zdobył tytuł „Podwójnego Zwycięzcy” w testach IIHS.

Saab 9-3 Sport Sedan jako pierwszy w historii samochód osobowy zdobył tytuł „Podwójnego Zwycięzcy” w testach zderzeniowych amerykańskiego Ubezpieczeniowego Instytutu Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS).

 Fot. Saab

W bocznym teście zderzeniowym, przeprowadzanym w Instytucie, ruchoma, deformowalna przeszkoda o masie ok. 1500 kg uderza w samochód od strony kierowcy z szybkością 50 km/h. W każdym z badanych pojazdów znajdują się dwa manekiny. Jeden z nich umieszczony jest za kierownicą pojazdu, drugi – z tyłu za kierowcą.

 

W czołowych testach zderzeniowych pojazd uderza 40 proc. powierzchni czołowej
od strony kierowcy w deformowalną przeszkodę z szybkością 64 km/h. Obrażenia oceniane są na podstawie odczytów z czujników umieszczonych w manekinie zajmującym fotel kierowcy.

 

W zależności od wyników Instytut przyznaje ocenę dobrą, dostateczną, marginalną lub słabą. Najlepsze pojazdy spośród tych, które otrzymują ocenę dobrą, uzyskują tytuł „Zwycięzcy”, a samochody, które zdobywają ten tytuł w obu rodzajach testów – tytuł "Podwójnego Zwycięzcy”. Tak właśnie stało się w przypadku Saaba 9-3 Sport Sedan, który według specjalistów z IIHS wypadł najlepiej spośród testowanych w tym roku aut osobowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości