Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Superkomputer dla drogówki

Data publikacji: Autor: Grzegorz Jankowski - Dziennik Bałtycki

Gdańska drogówka dostała pierwszy w Polsce system komputerowy zawierający wszystkie informacje na temat infrastruktury drogowej i inżynieryjnej w mieście. Usprawni on znacznie pracę policji. Do tego łatwiej będzie wskazać sprawców wypadków, czy kolizji.

 

- Komputerowa mapa jest bardzo dokładna - tłumaczy dumny z nowego nabytku nadkomisarz Andrzej Siwek, szef gdańskiej drogówki. - Zaznaczone są tam wszystkie budynki, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, lampy oświetleniowe, chodniki, a nawet banery reklamowe i hydranty. Jestem przekonany, że nowy system wpłynie na poprawę bezpieczeństwa drogowego w Gdańsku.

Dzięki systemowi policjanci są w stanie odwzorować miejsce wypadku, czy kolizji, co do centymetra. Wszyscy, którzy uczestniczyli w takim zdarzeniu, wiedzą jak ważna jest precyzja w opisie miejsca zdarzenia i późniejszych roszczeniach finansowych od ubezpieczyciela.

- Sprawcy wykroczeń drogowych nie będą się już mogli tłumaczyć, że nie widzieli znaku - mówi nadkomisarz Andrzej Siwek. - Wszystko jest teraz zaznaczone na mapie.

System odciąży przede wszystkim policjantów bezpośrednio obsługujących miejsce wypadku. Nie będą oni już musieli wykonywać żmudnych szkiców sytuacyjnych. Dzięki temu informacja o zdarzeniu drogowym szybciej dotrze do ubezpieczyciela, a to z kolei oznacza szybszą wypłatę pieniędzy.

- Nowy system pozwoli nam też na lepszą identyfikację miejsc szczególnie zagrożonych wypadkami - zapewnia nadkomisarz Siwek.

Nowy nabytek gdańskiej policji wart jest 260 tys. złotych. Jest to prezent od Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz Okręgowego Przedsiębiorstwa Kartograficznego, które udostępniło mapę cyfrową i satelitarną Gdańska. Również jeden z ubezpieczycieli przekazał policji wart 10 tys. złotych system operacyjny działający dla potrzeb nowego programu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości