Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Superzebry

Data publikacji: Autor: (JD)

Nowoczesne przejścia dla pieszych.

Nowoczesne przejścia dla pieszych

Najczęściej na naszych drogach stosuje się minimalne, choć zgodne z przepisami, standardy urządzenia przejść dla pieszych. Najczęściej nie starcza pieniędzy na zwiększenie bezpieczeństwa na pasach, a także brakuje wyobraźni. Dlatego często właściciele dróg ograniczają się do ustawienia znaków ostrzegających i namalowania na asfalcie popularnych zebr. Przy obecnym natężeniu ruchu nikt nie ma wątpliwości, że tak prowizorycznie urządzone przejście jest niewystarczające. Bariery ograniczające dostęp do jezdni, azyle, czyli wysepki, dzięki którym pieszy może pokonać drogę jednojezdniową na raty i słupki przeszkodowe - taki powinien być standard bezpiecznego przejścia. Kierowca musi także wiedzieć, że zbliża się do miejsca, w którym musi zachować szczególną ostrożność. Służą temu m.in. oznakowania poziome, pionowe, nawierzchnie sygnalizacyjne i sygnalizatory.

- Prawie każde przejście jest inne - mówi Paweł Piwowarczyk, zastępca dyrektora firmy "APM", która specjalizuje się w urządzaniu przejść dla pieszych. - Chodzi o to, aby dokonać analizy ruchu w danym miejscu, zbudować przejście, a potem śledzić, w jaki sposób zachowują się na nim piesi i kierowcy.

Technika pomaga użytkownikom dróg. Dziś można urządzić tak przejście, aby do minimum ograniczyć ryzyko wypadków. Nowością jest znak pulsacyjny, który składa się z dwóch pulsatorów zawierających świecące diody, które montuje się nad i pod istniejącym znakiem przy przejściach dla pieszych. Specjalny układ czujników ruchu powoduje pulsowanie diod w momencie, gdy przy zebrach znajdzie się pieszy. Istotnym elementem bezpieczeństwa jest oznakowanie poziome, które jest widoczne nie tylko w dzień, ale i w nocy. Z tworzywa termoplastycznego wykonane mogą być pasy na przejściu, linie ciągłe i przerywane. Materiał doskonale nadaje się do ułożenia tzw. poprzecznych linii wibracyjnych, które mają ostrzegać kierowców o zbliżaniu się do przejścia. Coraz więcej na drogach pojawia się wysepek dla pieszych, którzy przy szerokiej jezdni ze względu na ruch samochodów nie mogą pokonać przejścia za jednym razem. Niestety, rzadko wszystkie elementy bezpiecznego przejścia są zastosowane razem. Najczęściej inwestorzy decydują się na kosmetyczne udogodnienia.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości