Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Suzuki Grand Vitara

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Suzuki Suzuki Motor Poland wprowadza na nasz rynek 3-drzwiową wersję Grand Vitary. Dotychczas oferowano wyłącznie wersję 5-drzwiową.

fot. Suzuki Suzuki Motor Poland wprowadza na nasz rynek 3-drzwiową wersję Grand Vitary. Dotychczas oferowano wyłącznie wersję 5-drzwiową.

 

Grand Vitara sprzedaje się w Polsce znakomicie. Do końca 2003 r. znalazło nabywców 712 sztuk wszystkich jej wersji. Dzięki temu Suzuki uplasowało się na trzeciej pozycji wśród dystrybutorów samochodów terenowych w Polsce, za Hondą i Toyotą.

 

fot. Suzuki Suzuki jest prekursorem samochodów rekreacyjno-terenowych. W latach 80. ubiegłego wieku ogromnym powodzeniem w Europie cieszył się model Samurai, nazywany z powodu twardego zawieszenia „wesołym skoczkiem”. Stał się ulubieńcem kobiet, które nie jeździły nim po bezdrożach, lecz przede wszystkim w mieście. Dawał im bowiem poczucie bezpieczeństwa. Inne firmy poszły w ślady Suzuki, który już oferował większy model Vitara.

 

fot. Suzuki Obecnie oferowana Grand Vitara należy do konstrukcji poprzedniej generacji, co wcale nie jest wadą. Pojazd ten ma stały napęd na tylne koła i dołączalny napęd osi przedniej oraz reduktor. Taki sposób przeniesienia napędu lepiej zdaje egzamin w trudnym terenie, niż nowocześniejsze rozwiązania ze stałym napędem na wszystkie koła i sprzęgłem lepkościowym. Nadwozie fot. Suzuki Grand Vitary osadzono na solidnej ramie, której obecnie się prawie nie stosuje. Podobnie wyszła z mody sztywna oś tylna – ma ją Grand Vitara. Tak więc ten model Suzuki to już jeden z ostatnich aut o konstrukcji dostosowanej do pokonywania wertepów. Konkurencja oferuje auta, które mają wojowniczy wygląd i najlepiej czują się na gładkim asfalcie. Pewnym mankamentem 3-drzwiowej Grand Vitary jest zastosowanie niezbyt mocnego, benzynowego silnika o pojemności 1,6 l i mocy 94 KM. Nabywca nie ma innego wyboru. Nie ma jednak całkowitego szczęścia na świecie.

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

Typ silnika                                                          benzynowy

Ilość cylindrów/zaworów                             4/16

Pojemność skokowa (cm3)                               1590                                                 

Moc (KM)                                                            94                                                     

Przyspieszenie (s)                                             b.d.                                                   

Prędkość maksymalna (km/h)                             150

Zużycie paliwa trasa/miasto (l/100 km)              6,8/10,0                                                                                                      

Długość x szerokość x wysokość (cm)            389 x 178 x 174

Pojemność bagażnika (l)                                     b.d.

Cena (zł)                                                             69 900 zł

 

Wybrane wyposażenie seryjne:

 

poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie sterowane szyby, centralny zamek, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, klimatyzacja manualna, podgrzewane fotele przednie, system ABS z EBD

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości