Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37996 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Suzuki Liana 1.6

Data publikacji: Autor: Zdzisław Podbielski

Fot. Z. Podbielski: Liana, w gamie produkcyjnej firmy Suzuki, zastępuje model Baleno. Suzuki Liana miał europejską premierę w 2001 r. Oferowany obecnie model to unowocześniona wersja tego pojazdu.

Suzuki Liana miał europejską premierę w 2001 r. Oferowany obecnie model to unowocześniona wersja tego pojazdu.

Fot. Z. Podbielski: Liana, w gamie produkcyjnej firmy Suzuki, zastêpuje model Baleno.  

Polski nabywca Liany nie ma możliwości wyboru wersji silnikowej czy wyposażenia. Jednostka napędowa ma pojemność 1,6 l, a napęd przenoszony jest na przednie koła. Istnieje możliwość wyboru rodzaju nadwozia: hatchback lub sedan. W obu odmianach nadwoziowych wyposażenie jest jednakowe. Odmiana hatchback jest o 2 tysiące zł tańsza od sedana, więc ona chyba znajdzie więcej nabywców. Cena Liany hatchback, 52 900 zł, jest atrakcyjna w stosunku do walorów użytkowych pojazdu.

 

Uniwersalne nadwozie

 

Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na prezentację odmiany nadwoziowej typu hatchback. Jest 5-drzwiowa, ma kanapę tylną składaną w podziale 60:40, siedzisko ustawia się pionowo, a w Fot. Z. Podbielski:
Suzuki Liana w wersji hatchback. jego miejsce kładziemy oparcie. Złożona tylna kanapa nie tworzy jednak równej płaszczyzny z podłogą bagażnika. Utrudnieniem w układaniu bagażu jest też nieregularny bagażnik z wystającymi do środka obudowami wysokich elementów zawieszenia tylnego. Te elementy ograniczają objętość podstawowego bagażnika do 279 dm3 i dopiero po złożeniu kanapy uzyskuje się 1149 dm3. Wymiary otworu drzwiowego bagażnika to: wysokość - 865 mm i szerokość - 1300 mm. Ale szerokość ta bardzo się zwęża poniżej dolnej krawędzi okien, gdyż ograniczona jest kloszami lamp.

 

Silnik

 

Źródłem napędu samochodu jest jednostka z wielopunktowym wtryskiem benzyny. Ma ona nowoczesną konstrukcję, z dwoma wałkami rozrządu umieszczonymi w głowicy z lekkich stopów, sterującymi 16 zaworami (przy 4 cylindrach). Producent podkreśla, że w celu zmniejszenia głośności pracy silnika do napędu wałków rozrządu zastosował specjalnie opracowany cichobieżny łańcuch. Pomimo tych zabiegów silnik jest dobrze słyszalny w samochodzie, zwłaszcza podczas zwiększania obrotów. Zaletą silnika jest dość płaska krzywa momentu obrotowego, którego wartość zbliżona do maksymalnej występuje w dużym zakresie prędkości obrotowej.

 

Wrażenia z jazdy

 

Liana hatchback jest dość wysokim samochodem, wysoko też siedzi kierowca, ma dobrą widoczność do przodu i w dużych lusterkach zewnętrznych. Fotel kierowcy ma regulację Fot. Suzuki:
Wnêtrze pojazdu wysokości, a kolumna kierownicy regulację pochylenia, tym samym kierowca może zająć wygodną pozycję. Wygodne, podtrzymujące biodra są przednie fotele, a pasażerowie siedzący z tyłu mają dużo miejsca na nogi i jeszcze możliwość regulacji pochylenia oparcia.

Podczas ruszania z miejsca samochód ospale reaguje na naciskanie pedału przyspiesznika, dopiero na wyższych biegach odbieramy wrażenie dynamiki. Rozpędzaniu pojazdu i jeździe z prędkością powyżej 110 km/h (na 5. biegu) towarzyszy głośna praca silnika. Zaletą Liany jest dobra stateczność na łukach dróg.

 

Podsumowanie

 

Suzuki Liana to samochód atrakcyjny cenowo. Występuje w segmencie C, jest nowocześnie skonstruowany i jednocześnie oryginalnie, np. wyróżnia się sylwetką nadwozia. W jego konstrukcji jest dużo rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo. Dobra jest też jakość wykonania, bogate wyposażenie seryjne i wystarczająca dynamika “rodzinnego” samochodu. Mankamentem jest mały bagażnik wersji hatchback.

 

Wybrane dane techniczne:

 

Rodzaj silnika

Benzynowy

Liczba cylindrów/zaworów

4/16

Pojemność skokowa (cm3)

1586

Moc maksymalna (KM-obr/min)

106-5500

Maks. moment obr. (Nm-obr/min)

144-4000

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

11,8

Prędkość maksymalna (km/h)

175

Zużycie paliwa: miasto/poza miastem (dm3/100 km)

8,8/5,8

Pojemność zbiornika paliwa (dm3)

50

Pojemność bagażnika (dm3)

279-1149

Długość/szerokość/wysokość (mm)

4230/1690/1550

Rozstaw osi (mm)

2480

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

3/6

Cena odmiany 1.6 hatchback (zł)

52 900

 

Nasza ocena (przyznana liczba gwiazdek od 1-5)

 

Przestronność wnętrza

***

Dużo miejsca we wnętrzu, zwłaszcza na nogi siedzących z tyłu. Mały bagażnik podstawowy, o nieregularnym kształcie, zakłóconym osłonami wysokich kolumn tylnego zawieszenia

Silnik

****

Zunifikowany konstrukcyjnie z silnikami 1,3 i 1,5 l stosowanymi do napędu Ignisa, np. jednakowa średnica cylindra - 78 mm. Niezawodny, głośny przy rozpędzaniu

Poziom hałasu

***

Hałas słyszalny w samochodzie jadącym z prędkością powyżej 110 km/h, pochodzi od silnika i strugi powietrza opływającej nadwozie

Hamulce

****

Mechanizmy tarczowe wentylowane z przodu i bębnowe z tyłu, ABS+EBD montowane standardowo

Dynamika

***

Umiarkowana, mniejsza niż np. Suzuki Ignisa 1.3

Zużycie paliwa

****

Mniejsze niż np. Peugeota 307 1.6, zwłaszcza w cyklu miejskim

Nowoczesność konstrukcji

****

Rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa biernego (np. rozpraszanie energii zderzenia) i czynnego (np. dobra stabilizacja w ruchu)

Wyposażenie

*****

Standardowe wyposażenie jest bogatsze niż w konkurencyjnych pojazdach kupowanych za wyższą cenę

 

Wybrane wyposażenie podstawowe:

- wspomaganie układu kierowniczego

- układ przeciwblokujący hamulce ABS+EBD

- czołowe poduszki bezpieczeństwa

- boczne poduszki bezpieczeństwa

- klimatyzacja

- elektryczne sterowanie szyb w drzwiach przednich i tylnych

- elektrycznie regulowane lusterka zewnętrzne

- centralny zamek

- przednie lampy przeciwmgłowe 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Suzuki Liana dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Suzuki Liana Cena

Części dla marki Suzuki

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

610 zł