Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Świąteczno-noworoczny wyjazd za granicę

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Archiwum Polskapresse Okres świąteczno-noworoczny niektórzy z nas spędzą go za granicą. Jeśli planujemy podróż własnym autem, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu naszego wyjazdu. Warto zapewnić sobie bezpieczną podróż.
Obowiązkowym działaniem przed dalszym wyjazdem jest odpowiednie Fot: Archiwum Polskapresse przygotowanie auta. Składają się na to następujące czynności:
  • sprawdzenie stanu technicznego samochodu (w tym instalacja opon zimowych, uzupełnienie płynu chłodniczego, wymiana oleju silnikowego, sprawdzenie stanu koła zapasowego),
  • zadbanie o odpowiednie wyposażenie auta (trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica),
  • uporządkowanie wnętrza samochodu, w tym bagażnika,
  • zatankowanie auta i sprawdzenie ciśnienia powietrza w oponach.
Następnie, oprócz sprawdzenia, że posiadamy przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty (w tym dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne), warto zadbać o ubezpieczenie – nas samych, naszych współpasażerów oraz samochodu.

We wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC. W większości z nich, zakres ochrony w ramach tej polisy jest taki sam jak w Polsce – dzięki czemu nie musimy kupować na wyjazd oddzielnego OC. Zatem jeśli na terenie innego kraju spowodujemy wypadek czy inną szkodę, to koszty naprawy pojazdu, który uszkodziliśmy, pokryje nasz ubezpieczyciel.

Jeśli przyjdzie nam podróżować po krajach europejskich spoza tak zwanego Porozumienia Wielostronnego (wykaz tych krajów znajduje się na przykład na stronie www.pbuk.pl), wówczas niezbędna będzie Zielona Karta. O taką kartę musimy poprosić swojego ubezpieczyciela. Co ważne, w większości towarzystw jest ona wydawana za darmo – mówi Bartosz Kwieciński, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Link4. Jeśli zaś szlak naszej wycieczki biegnie przez państwa, które nie należą ani do Porozumienia Wielostronnego ani do systemu Zielonej Karty, potrzebujemy ubezpieczenia granicznego – możemy je kupić w momencie przekraczania granicy danego kraju.

Jak zabezpieczyć się finansowo, jeśli spowodujemy wypadek, w którym ucierpi nasz samochód? W takich sytuacjach przyda nam się ubezpieczenie dodatkowe – autocasco. Gwarantuje nam ono wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy nasze auto zostanie uszkodzone w wypadku spowodowanym przez nas lub w wyniku zdarzeń losowych, dewastacji czy kradzieży. – Aby mieć pewność, że nasza polisa AC obowiązuje także poza granicami Polski, należy dokładnie przeczytać dokument zwany Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – radzi Kwieciński. Przed wyjazdem upewnijmy się także, kiedy i w jaki sposób powinniśmy zgłosić szkodę i czy jest możliwa doraźna naprawa w kraju, w którym planujemy przebywać.

Fot: Archiwum Polskapresse Warto też pomyśleć o odpowiednim pakiecie auto assistance, aby mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek potencjalnych usterek technicznych i innych zdarzeń dotyczących naszego auta. To niewielki koszt, a przy wyjazdach zagranicznych możemy je wykupić na krótki czas. Dzięki assistance, gdy skończy nam się benzyna na drodze, ubezpieczyciel zorganizuje jej dostawę, a jeśli nasze auto ulegnie awarii, to firma pokryje koszty holowania do warsztatu, a dodatkowo, jeśli zajdzie taka potrzeba, kierowca i pasażerowie przewiezieni zostaną do najbliższego hotelu (za nocleg zapłaci ubezpieczyciel). Inną możliwością jest kontynuowanie podróży samochodem zastępczym. W zimie szczególnie częste są awarie akumulatorów – tu także firma ubezpieczeniowa pomoże i uruchomi samochód.

W przypadku wyjazdów zagranicznych niezbędna jest także polisa turystyczna. Gwarantuje ona między innymi:
  • pokrycie kosztów leczenia w wyniku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku,
  • odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku w podróży zagranicznej,
  • ochronę prawną, czyli pożyczkę na opłacenie tłumacza, adwokata lub wpłacenie kaucji do aresztu w przypadku konfliktu z lokalnym prawem,
  • zwrot środków wydanych na zakup nowego bagażu oraz sprzętu sportowo-rekreacyjnego, który został utracony w wyniku kradzieży, zniszczenia lub zagubienia,
  • rekompensatę szkód spowodowanych nieumyślnie przez nas lub przez osoby, za które odpowiadamy.
Niezależnie od tego, dokąd i z kim planujemy świąteczno-noworoczny wyjazd, warto pamiętać o jednym: jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, na przykład jakie koszty pokrywa nasze ubezpieczenie, zadzwońmy do towarzystwa i poprośmy o informacje.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości