Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Światła do jazdy dziennej

Data publikacji: Autor: Grzegorz Burda

Fot. Hella: Nie wszystkie światła dzienne szpecą samochód. Odpowiednio dobrane mogą nawet poprawić jego wygląd Od 17 kwietnia jesteśmy zobowiązani jeździć przez cały rok z włączonymi światłami mijania także w dzień. Aby oszczędzić trochę paliwa można zamontować światła do jazdy dziennej.

Od 17 kwietnia jesteśmy zobowiązani jeździć przez cały rok z włączonymi światłami mijania także w dzień. Aby oszczędzić reflektory i trochę paliwa można zamontować światła do jazdy dziennej.

 

Zdecydowana większość samochodów nie ma na wyposażeniu świateł dziennych i kierowcy muszą używać świateł mijania. Ale niewielkim nakładem środków i pracy można do każdego samochodu zamontować światła do jazdy dziennej. Korzyści są przynajmniej dwie.

 Fot. Hella: Nie wszystkie światła dzienne szpecą samochód. Odpowiednio dobrane mogą nawet poprawić jego wygląd

Nie zużywają się żarówki i reflektory główne i zdecydowanie mniejszy jest pobór prądu. Światła mijania mają bowiem moc 110 W, a dzienne od 10 W do 42 W. Jest to kilkakrotnie mniej niż mijania, więc alternator nie powinien mieć problemów z prawidłowym naładowaniem akumulatora, a i zużycie paliwa nie powinno wzrosnąć. Również mając ksenony warto zamontować takie światła, gdyż oszczędzamy bardzo drogie żarówki, które jak się okazuje nie są tak trwałe jak obiecują producenci.

 

Jakie i jak zamontować?

 

Światła do jazdy dziennej muszą być barwy białej i włączane jednocześnie z tylnymi światłami pozycyjnymi. Powinny się automatycznie wyłączać, jeżeli włącza się światła mijania lub drogowe. Światła te muszą być na wysokości co najmniej 25 cm od ziemi, ale nie wyżej niż 150 cm, maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu, a wzajemna odległość między nimi nie może być mniejsza niż 60 cm.

 

Światła do jazdy dziennej nie kosztują dużo. Polskie są w cenie około 50 zł i w zestawie otrzymujemy lampy, przewody i przekaźnik. Znacznie droższe są światła zachodnich producentów, Fot. Hella: Na rynku są dostępne światła dzienne o różnych kształtach, które powinny pasować do większości samochodów za które trzeba zapłacić minimum 200 zł. Kształty i wymiary są zróżnicowane, więc można dopasować wzór do stylistyki większości samochodów. W zestawach są automatyczne włączniki, więc nie trzeba pamiętać o nich włączaniu. Do najpopularniejszych modeli (Golf V, IV, III, Astra H) można kupić światła specjalnie do nich produkowane.

 

Dzienne LED

 

Aby zmniejszyć do minimum pobór energii można zamontować światła dzienne typu LED, które potrzebują tylko 10 watów, więc nie powodują mierzalnego wzrostu zużycia paliwa. Ponadto światła te są około 30 razy bardziej trwałe, więc dodatkowo oszczędzamy na zakupie żarówek. Niestety dużą wadą jest cena. Za komplet trzeba zapłacić aż 750 zł.

 

Pobór prądu przez światła

 

Światła mijania

110 W

Światła dzienne

32-42 W

Światła dzienne LED

10 W

 

Ceny świateł dziennych

 

Produkcja polska

Od 50 zł

Hella

200 zł

Hella LED

750 zł

Aut. włącznik świateł mijania

50 – 150 zł

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • imzus

  ciekawe!

 • Krystianek

  Gdy sobie przeliczymy koszty montazu to juz nie jest to takie ciekawe.

 • Edouard

  Krystianek: masz rece? umiesz sie poslugiwac srubokretem? montaz takich swiatel to gora pol godziny pracy. cena tych LEDow jest chora...

 • chavez

  LEDy do roweru kosztują od kilku złotych, za 40zł kupiłem przednie światło, które świeci bardzo mocno (zbudowane jest z 3 dużych diód LED). Nie rozumiem powodu tak kosmicznej ceny świateł do jazdy dziennej z diodami LED do samochodu, firma, monopol, nie wiem. Trzeba poczekać, aż Chińczycy skopiują.

 • martitazwwa

  co za samochód nie ma świateł mijnia? To trzeba być kretynem żeby auto takowych nie miało. Za to powinni zabierać dowód rejestracyjny. Nawet w słońce lepiej widać auto nadjeżdzające z naprzeciwka które ma włączone światła niż te co wogóle ich nie ma.. jestem za i ludzie co piszą że im szybciej żarówki się popalą i że więcej paliwa spalą to niech się w łep pukną!! Zamontujcie ksenony i spryskiwacze będzie lepiej i oszczędniej.

 • martitazwwa

  miało być mijania

 • papisp

  Światła do jazdy dziennej muszą być barwy białej i włączane jednocześnie z tylnymi światłami pozycyjnymi. Podważę ten cytat otóż Polskie przepisy nie nakazują włączenia świateł dziennych razem z pozycyjnymi ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

 • papisp

  2) światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe przednie nie mogły być włączone, jeżeli nie są włączone równocześnie światła wymienione w pkt 1; przepisu nie stosuje się do świateł drogowych lub mijania, kiedy są używane do wysyłania krótkich, przerywanych sygnałów ostrzegawczych.--------- Jak widać nie ma mowy o światłach dziennych a co nie jest zabronione jest dozwolone Ustawa zezwala na stosowanie świateł dziennych zamiast mijania w okresie normalnej przejrzystości powietrza

 • Krychaj

  Kupowal ktos moze i montowal takie swiatla. Jesli tak to napiszcie jak to dziala, czy ciezko to zamontowac - czy mozna samemu czy trzeba na serwis jechac. Wie ktos jak sie to ma do aut na gwarancji?

 • Roger

  EEEEJ ale w ustawie z tego co wiem jest mowa o jeździe na światłach dziennych a nie mijania! tej artykuł jest własnie o tych pierwszych ;-)

 • PiterB

  Ja bym sie nie bawil w dodatkowe swiatla dzienne. Zamontuje zamiast zwyklych zarowek pozycyjnych (zwanych postojowymi) przednich - diodowe - mocniejsze i oszczedniejsze i bede jezdzil w dzien (od switu do zmieszchu). Z tylu beda sie palic czerwone swiatelka - wiec ok.

 • BMW325

  cena, to prosta sprawa, to co piszą często i mówią sprzedając światła diodowe po kilkanaście złotych mówiąc że mają homologację E4 Czy inną cyferkę zależnie od kraju wykonania to bzdura, by lampy wg przepisów nadawały się jako lampy do jazdy dziennej to prócz tej homologacji musi mieć oznaczenie na lampie lub kloszu RL to oznacza że lampa spełnia wymogi przepisów, a wiadomo że te literki związane są z badaniami i homologacją a to kosztuje

 • BMW325

  Witam, nie wiem jak było kiedyś ale na dziś jest tak Światła do jazdy dziennej muszą być włączane jednocześnie z tylnymi światłami pozycyjnymi dla aut zarejestrowanych po raz pierwszy do 31 grudnia 2009. pewnie jest to w nowym kodeksie ale proponuje też DZ. U NR 32 POZ 262 z późn. zmian. ostatnia zmiana 20.06.2009 w DZ.U.09.75.639 LINK http://piskp.pl/admin/wyswig/pliki/esklep1//rozp/2009/32_ujednolicony_20_06_2009_poprawki_07.pdf

 • BMW325

  będziesz jeździł aż się policja nie przyczepi, obojętnie jak mocne dasz żarówki zamiast postojowych to i tak będziesz jechał na światłach postojowych czyli mandat, a jak by im się chciało albo diagnoście co jest jego ...m obowiązkiem to i za to by CI się oberwało bo żarówki mają być takie jakie były homologowane do klosza lampy więc jeżeli oryginalnie nie było diod to bez problemu można wlepić mandat zabrać dowód no i dać negatyw na przeglądzie ale ku Twojemu szczęściu żyjemy w Państwie bezprawia, każdy robi co chce a inny udaje że nie widzi;)

 • e-autosklep

  Na pewno światełka bez homologacji to strata pieniędzy i można jeszcze załapać mandat ok 200 zł za takie oświetlenie a i na przeglądzie mogą się czepić. Światełka z homologacją jak już ale to wydatek ponad 100 zł jak nic, ale za to jest to też produkt znacznie trwalszy i mocniej świecący. Pamiętajmy jednak że to też oszczędność energii jeździć na takich światłach cały dzień a co za tym idzie paliwa i pieniędzy więc to się zwraca.

 • new (gość)

  Jeszcze płacimy za nowość. Ale zbliża się ten moment kiedy zapłacimy za towar realną cenę.

 • Lanosik (gość)

  Należy korzystać z dozwolonych nowości.Koniec z Siedmiogrodem! Jeżeli chodzi o zamontowanie przedmiotowych lamp,to wystarczy znajomość przepisów dotyczących ich umieszczenia oraz chęci pomajsterkowania. Powodzenia, Takowy.

 • ale zaśmieszyli (gość)

  włączone światła w dzień to totalna bzdura i idiotyzm

 • ciemnota wszędzie (gość)

  Dobra ! Zapytam was debile czemu za pare marnych groszy obniżacie Własne bezpieczeństwo na drodze tymi jeba.... LEDAMI ??????!!!!!!!! Przecież to obniża widoczność samochodu !!! ślepi jesteście cymbały ???? a do tego jeszcze tylne światła wyłaczają! i zapominają je włączyć jak zbliża się zmierzch ! JESTEŚCIE ZAGROŻENIEM NA DRODZE !!!!!!! ODRAZU BYM WAM ZABRAŁ PRAWO JAZDY NA ROK ALBO KAZAŁ BYM SIĘ ROZBIĆ ZE SCIANĄ z przyczepionymi ledami ! JAK CHCECIE SE ZAOSZCZĘDZIC TO zamontujcie se LPG albo wcale nie wsiadajcie do samochudu POJE.....BY !!

 • ciemnota wszędzie (gość)

  Dobra ! Zapytam was debile czemu za pare marnych groszy obniżacie Własne bezpieczeństwo na drodze tymi jeba.... LEDAMI ??????!!!!!!!! Przecież to obniża widoczność samochodu !!! ślepi jesteście cymbały ???? a do tego jeszcze tylne światła wyłaczają! i zapominają je włączyć jak zbliża się zmierzch ! JESTEŚCIE ZAGROŻENIEM NA DRODZE !!!!!!! ODRAZU BYM WAM ZABRAŁ PRAWO JAZDY NA ROK ALBO KAZAŁ BYM SIĘ ROZBIĆ ZE SCIANĄ z przyczepionymi ledami ! JAK CHCECIE SE ZAOSZCZĘDZIC TO zamontujcie se LPG albo wcale nie wsiadajcie do samochudu POJE.....BY !!!

 • ciemnota wszędzie (gość)

  Dobra ! Zapytam was debile czemu za pare marnych groszy obniżacie Własne bezpieczeństwo na drodze tymi jeba.... LEDAMI ??????!!!!!!!! Przecież to obniża widoczność samochodu !!! ślepi jesteście cymbały ???? a do tego jeszcze tylne światła wyłaczają! i zapominają je włączyć jak zbliża się zmierzch ! JESTEŚCIE ZAGROŻENIEM NA DRODZE !!!!!!! ODRAZU BYM WAM ZABRAŁ PRAWO JAZDY NA ROK ALBO KAZAŁ BYM SIĘ ROZBIĆ ZE SCIANĄ z przyczepionymi ledami ! JAK CHCECIE SE ZAOSZCZĘDZIC TO zamontujcie se LPG albo wcale nie wsiadajcie do samochudu POJE.....BY !!!!

 • ciemnota wszędzie (gość)

  Dobra ! Zapytam was debile czemu za pare marnych groszy obniżacie Własne bezpieczeństwo na drodze tymi jeba.... LEDAMI ??????!!!!!!!! Przecież to obniża widoczność samochodu !!! ślepi jesteście cymbały ???? a do tego jeszcze tylne światła wyłaczają! i zapominają je włączyć jak zbliża się zmierzch ! JESTEŚCIE ZAGROŻENIEM NA DRODZE !!!!!!! ODRAZU BYM WAM ZABRAŁ PRAWO JAZDY NA ROK ALBO KAZAŁ BYM SIĘ ROZBIĆ ZE SCIANĄ z przyczepionymi ledami ! JAK CHCECIE SE ZAOSZCZĘDZIC TO zamontujcie se LPG albo wcale nie wsiadajcie do samochudu POJE.....BY !!!!!!

 • takich jak ty powinni karać mandatem (gość)

  takich jak ty powinni karać mandatem za nie przebieranie w słowach...myślisz,że jak internet to możesz klepać co ci ślina na jęzor przyniesie..każdy robi jak chce mi nic do tego a tobie życzę powodzenia może sam kiedyś zmądrzejesz

 • Jg.Fiesta. (gość)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości