Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Światła dzienne

Data publikacji: Autor: Zenon Rudak

fot. Hella:  Owalne światła dzienne łatwo wkomponować w przedni zderzak. Światła dzienne to takie, które zapalone w dzień pozwalają innym użytkownikom drogi lepiej dostrzec pojazd je używający.

Badania przyczyn wypadków drogowych wskazują, że blisko 20 proc. z nich nastąpiło w dzień, z powodu niezauważenia jadącego pojazdu. Ten fakt stał się podstawą do opracowania świateł dziennych, czyli takich, które zapalone w dzień pozwalają innym użytkownikom drogi lepiej dostrzec pojazd je używający. fot. Hella:
Owalne ¶wiat³a dzienne ³atwo wkomponowaæ w przedni zderzak.

 

Można oczywiście osiągnąć ten sam skutek używając standardowych świateł mijania. Ciągłe używanie świateł mijania powoduje jednak szybsze zużycie żarówek i reflektorów, w długim okresie eksploatacji także zauważalne zwiększenie zużycia paliwa. Światła dzienne to specjalnie opracowane dodatkowe reflektory wykorzystujące żarówki halogenowe niskiej mocy (6 lub 16W) z systemem sterowania powodującym automatyczne ich zapalenie po włączeniu zapłonu i gaszenie, gdy włączane są światła mijania pojazdu. Taki system sterowania gwarantuje, że Fot. Hella: Dziêki ¶wiat³om dziennym lepiej widaæ innych u¿ytkowników drogi, a jazda jest bezpieczniejsza. samochód zawsze porusza się z zapalonymi światłami - dziennymi lub mijania i dzięki temu jest stale dobrze widoczny przez innych użytkowników drogi.

 

Hella zaoferowała kierowcom zestawy automatycznych świateł dziennych w zestawach do samodzielnego montażu. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do zamocowania dodatkowych lamp, dodatkową wiązkę elektryczną, przekaźnik przełączający i obrazkową instrukcję montażu. Zainstalowanie i podłączenie świateł dziennych można wykonać we własnym zakresie lub zlecić w każdym warsztacie zajmującym się systemami elektrycznymi samochodu.

 Fot. Hella:
„Tuningowy” reflektor ¶wiate³ dziennych wykonany w technologii FF z ¿arówk± 16W.

Polskie prawo drogowe zezwala na używanie świateł dziennych także w okresie obowiązkowego stosowania w dzień świateł mijania pod warunkiem, że jest dobra widoczność - bez opadów, mgły i silnego zachmurzenia. Załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 34 poz. 300 z dnia 4 marca 2004 r.) określa sposób podłączenia i używania świateł dziennych. Według obowiązujących przepisów razem ze światłami dziennymi muszą być włączone tylne światła pozycyjne. Należy pamiętać o tym nakazie przy montażu dodatkowych świateł dziennych w naszym aucie.

 

Stosowanie świateł dziennych to krok ku poprawie bezpieczeństwa ruchu, jednocześnie, dla zapominalskich, to doskonały sposób uniknięcia kłopotów z policją wynikających z jazdy w dzień jesienią i zimą bez włączonych świateł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • PiterB

    Po co te dodatkowe światła dzienne - wystarczyloby wymienić zarowke swiatel pozycyjnych (zwanych - postojowymi) na mocniejsza oraz oszczędniejsze = LED i jazda w dzien. Swiatla z tylu tez sie pala, nikt sie nie czepia a i wydatek jest mniejszy - no i brak ingerencji dodatkowej. Co wy na to?? Ja chyba przetestuje to na sobie - skoro w Audi sa diody w głownym reflektorze - to i u mnie bede - a co. Pozdro

  • TAD1

    POPIERAM !

  • marekd

    Z tym obowiązkiem włączonych tylnych świateł pozycyjnyćh razem ze światłami dziennymi to BZDURA. Nowe przepisy obowiązują już ponad rok. DzU 75p.639 z 20.05.2009. Rozporządzenie Min.Infrastruktury.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości