Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Światła koniecznie!

Data publikacji: Autor: mag

Od poniedziałku 1 października do ostatniego dnia lutego obowiązuje przez całą dobę jazda na światłach mijania lub światłach do jazdy dziennej.

Od poniedziałku 1 października do ostatniego dnia lutego obowiązuje przez całą dobę jazda na światłach mijania lub światłach do jazdy dziennej, o ile pojazd jest w nie wyposażony.

Nakaz jazdy na światłach mijania został wprowadzony w związku z rosnącą liczbą zdarzeń drogowych na skutek pogarszających się warunków atmosferycznych i drogowych. Wzrost ten co roku następował właśnie w październiku.
Wraz z nastaniem jesieni przez ponad połowę doby panują ciemności. Należy zatem pamiętać, aby jako kierowca dobrze widzieć przed sobą drogę oraz widoczny był na niej nasz samochód. Przed 1 października wiele stacji diagnostycznych prowadzi bezpłatne przeglądy sprawności i ustawienia świateł, z których warto skorzystać.
Niezależnie od tych przeglądów kierowcy powinni sami zadbać o czystość szyb, a szczególnie przedniej szyby i lusterek. Brudna szyba powoduje powstawanie refleksów, widocznych zwłaszcza przy wymijaniu. Ponadto zabłocone szkła reflektorów potrafią zatrzymać nawet pięćdziesiąt procent światła.
Nie bez znaczenia są dobre pióra wycieraczek przedniej szyby - zużyte krawędzie gumek nie oczyszczą dokładnie jej powierzchni.

Nawet 200 złotych
Zdaniem policji, najczęściej o stosowaniu przepisu obowiązującego od 1 października do ostatniego dnia lutego zapominają kierowcy na drogach i ulicach dobrze oświetlonych. Za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu grozi mandat w wysokości 100 złotych, natomiast dwukrotnie większy (200 zł) za jazdę od zmierzchu do świtu. Ponadto 2 punkty karne można "zarobić" za jazdę bez świateł od świtu do zmierzchu, a 4 - od zmierzchu do świtu.
W przypadku niesprawnych świateł policjant ma prawo zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeżeli uzna, że występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, może zakazać dalszej jazdy.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości