Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Światła mijania. Jak powinny być ustawione?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo / x-news W dwóch miejscach w Warszawie stanęły specjalne tablice pomiarowe, które mają pomóc kierowcom sprawdzić ustawienie świateł mijania.

Jest biała z czerwonymi wstawkami, a po środku ma dwie tajemnicze grube kreski. To tablica o wymiarach 2,5 x 1,5 m służąca do sprawdzania ustawień świateł w samochodach osobowych.

Redakcja poleca:

Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku
Mapa fotoradarów w Polsce. Lista lokalizacji
Czy bać się aut z dużym przebiegiem?

Jak z niej skorzystać? Autem należy podjechać do wyznaczonej żółtej linii i włączyć światła mijania. Nie powinny one świecić powyżej linii wyznaczonych na tablicy. Sprawdzić poziomy świateł się da, ale ustawić ich na podstawie oznaczeń to już duża sztuka. Tym bardziej, że reflektory w samochodach osobowych mogą być zamontowane w różnym rozstawie i na wysokości od 0,5 do 1,2 m.

Instrukcję jak ustawić światła mijania przygotował Instytut Transportu Samochodowego. Można ja znaleźć tutaj.

Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego na masce pojazdu, natomiast jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko to kierowca oślepia innych uczestników ruchu drogowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Golf (gość)

    Gorzej wygląda incydent z nieoświetlonym rowerzystą niż z pieszym, ponieważ z reguły porusza się bliżej środka jezdni czyli na pasie jazdy samochodu. https://youtu.be/mbkwuTKoYMY

  • Gruby (gość)

    A najgorsi są piesi, którzy niedośc że nie mają odblasków to jeszcze idą prawa stroną, lub lewa ale nie zejdą na pobocze nawet gdy jada 2 samochody. A wyjedź zza zakrętu i co? Na lewy nie odbijesz, w prawo barierki. Co wybierzesz? 1) czołówkę 2) urwane lusterko, porysowany bok oraz potrącenie/zabicie 3) zabicie kogoś. ??? A z punktu pieszego wystarczy zejść na pobocze gdy coś jedzie. Już pijacy są rozsadnejsi niż normalnie ludzie. Pijak jak się kolysa to niedośc że zejdzie na pobocze, to się jeszcze zatrzyma bo wie że może się obalić.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości