Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Światła - o nie też trzeba dbać!

Data publikacji: Autor: pim

Większość z nas uważa, że światła są nie w porządku dopiero, kiedy przestają świecić. Niestety, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

Zwykle ciemny reflektor to sprawa spalonej żarówki. Zanim jednak żarówka się przepali, stopniowo traci sprawność.

- Nikt nie przywiązuje wagi do tego, że żarówki też się zużywają, przepalają. Tymczasem po 1-2 sezonach intensywnej eksploatacji spadek jasności świateł jest już widoczny - mówi rzeczoznawca Mirosław Łagodziński. Jego zdaniem powinniśmy przyzwyczaić się do myśli, że żarówki, tak jak świece, płyn hamulcowy czy filtry, są elementami, które należy regularnie wymieniać. - Czasami widać auta, w których jeden reflektor świeci mocniej, niż drugi. Jeden z nich ma zużytą żarówkę, w drugim zaś jest nowa, bo stara zapewne się spaliła - mówi Mirosław Łagodziński.

Spadek sprawności świateł może także wynikać ze złego stanu instalacji elektrycznej, zwłaszcza zaśniedziałych styków. Spada wówczas zdolność przewodzenia prądu, a z nią napięcie w instalacji. Światła nadal świecą, ale są ciemniejsze, gorzej widzimy. Z reguły spadek ten jest niezauważalny dla kierowcy. Następuje stopniowo i wzrok przyzwyczaja się do tego, że widzimy coraz mniej wyraźnie. Ale wówczas musimy bardziej go wytężać i szybciej się męczymy. Nie mówiąc już o tym, że podczas jesiennej szarugi możemy zauważyć zmianę na drodze zbyt późno, by można było prawidłowo zareagować. Sprawne światła, zwłaszcza jesienią i zimą, to także element bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Skuteczność świateł zmieniają także banalne rzeczy, takie, jak czystość reflektorów. Jesienią cały samochód pokrywa się szybciej warstewką błota. Nawet jeżeli na szybach jeszcze nam to nie przeszkadza, lakier nie traci zbyt wiele blasku, to dla reflektorów umieszczonych niżej, a więc bardziej narażonych na zabrudzenia, może to już być znaczące. O czystości świateł, nie tylko przednich, należy stale pamiętać.

Inna kwestia to stan szkieł i odbłyśnika reflektorów. uszkodzone, popękane klosze przepuszczają wilgoć, a wówczas wewnątrz lampy także osadza się brud. Odbłyśniki mogą pokryć się nalotem lub zardzewieć, a wówczas sprawność lamp się pogorszy. - To efekt podobny do tego, który można zaobserwować w domu na lustrze. Niby nie jest brudne, ale traci blask i odzyskuje go dopiero po przetarciu szmatką - wyjaśnia Mirosław Łagodziński. Kolejna sprawa to akumulator. Poświęcimy mu osobny tekst, ale na razie warto przypomnieć, że akumulatory nazywane bezobsługowymi, także mogą (choć znacznie rzadziej niż tradycyjne) potrzebować doładowania czy uzupełnienia płynu.

Właściciele nowych 3-4 letnich aut w zasadzie nie mają się jeszcze czym przejmować. U nich nie powinny występować jeszcze kłopoty z akumulatorami czy instalacją elektryczną. Posiadacze starszych modeli powinni już zwracać na to uwagę.

Na rynku są dostępne np. aerozole do konserwacji styków elektrycznych. Poprawiają one przewodzenie prądu, a przy tym zabezpieczają przed osadzaniem się śniedzi czy zabrudzeń.

Jesienią wiele stacji serwisowych zaprasza na, zwykle bezpłatne, akcje przeglądu świateł i instalacji elektrycznej. Warto z tych okazji skorzystać.

Z ustawy
Prawo o ruchu drogowym
artykuł 51
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:
1) w czasie od zmierzchu do świtu,
2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,
3) w tunelu.
2. W czasie od zmierzchu do świtu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

SPRAWDŹ INSTALACJĘ
Mirosław Łagodziński, rzeczoznawca motoryzacyjny
Przed sezonem jesienno - zimowym, kiedy układ elektryczny będzie bardziej obciążony, warto sprawdzić jego stan i sprawność. Na stacji diagnostycznej sprawdza się tylko ustawienie świateł, podczas gdy o ich skuteczności decyduje wiele innych rzecz związanych ze stanem instalacji, żarówek, alternatora czy akumulatora.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości