Światła zewnętrzne w aucie. W których krajach nie trzeba ich używać?

(kr)
Nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje w Polsce od 2007 roku. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punktów karnych. W wielu krajach europejskich obowiązują identyczne zasady, ale w kilku przypadkach jazda na światłach nie jest konieczna.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza wszyscy kierowcy są zobowiązani do używania świateł mijania. Przepisy pozwalają na używanie świateł do jazdy dziennej zamiennie ze światłami mijania, jednak tylko od świtu do zmierzchu.

Z kolei od zmierzchu do świtu dozwolone jest używanie świateł drogowych, jednak tylko w sytuacji, kiedy nie oślepiają one innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. W razie zbliżania się do pojazdu poprzedzającego musimy bezzwłocznie zmienić światła na światła mijania. To samo tyczy się sytuacji, w której z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Mowa tu także o pojazdach szynowych lub komunikacji wodnej.

Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Jeżeli dojdzie do zatrzymania pojazdu, które trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W warunkach niedostatecznej widoczności, kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

Światło oświetlające przedmioty przydrożne (tzw. "szperacz") może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

Obowiązkowe oświetlenie w innych krajach

Fot. Philips
Fot. Philips

Wymóg jazdy z włączonymi światłami nie obowiązuje w całej Europie. W krajach takich jak Niemcy, Austria, Francja, Hiszpania, czy Wielka Brytania możemy spokojnie korzystać z dróg nie włączając przy tym świateł.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na południu Europy. We Włoszech za brak włączonych świateł zapłacimy min. 40 euro mandatu. Kary za to samo wykroczenie w Czechach i na Słowacji zaczynają się od 60 euro. Zdecydowanie mniej zapłacimy na Litwie (do 15 euro) i Łotwie (od 7 euro), natomiast rekordowo wysokie mandaty są nakładane w Norwegii (od 265 euro) i Rosji (do 200 euro).

W nowych generacjach samochodów montowane są automatyczne światła dzienne. Według badań w Kanadzie, samochody wyposażone w automatyczne światła powodują 11 procent mniej kolizji niż auta nieposiadające tego systemu.

Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ostrzegania i jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

Popełnione wykroczenieLiczba punktów karnychWysokość mandatu
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu4200 zł
Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu2100 zł
Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej4100 zł
Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby4200 zł
Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności-od 150 do 300 zł
Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami3200 zł
Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych2100 zł
Używanie „szperacza” podczas jazdy-100 zł

 

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami w europejskich krajach

KrajObowiązek jazdy z włączonymi światłamiWysokosć mandatu
Niemcybrak-
Austriabrak-
Czechyobowiązujeod 60 euro
Słowacjaobowiązujeod 60 euro
Włochyobowiązuje poza terenem zabudowanymod 40 euro
Węgryobowiązujeod 35 euro
Francjabrak-
Hiszpaniabrak-
Wielka Brytaniabrak-
Irlandiabrak-
Daniaobowiązujeod 135 euro
Holandiabrak-
Belgiabrak-
Litwaobowiązujedo 15 euro
Łotwaobowiązujeod 7 euro
Estoniaobowiązujedo 190 euro
Finlandiaobowiązujeod 50 euro
Szwecjaobowiązujeod 60 euro
Norwegiaobowiązujeod 265 euro
Rosjaobowiązujedo 200 euro
Słoweniaobowiązujeod 40 euro
Ukrainaobowiązuje od 1 października
do 30 kwietnia
b.d.
Białoruśobowiązuje w warunkach
ograniczonej widoczności
b.d.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty