Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Światowa premiera Pandy 4x4!

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Fiat We włoskiej Toscanii zaprezentowano wersję Fiata Panda z napędem na obie osie. Auto można będzie nabyć w Polsce od 21 października.

Rodzina Pandy poszerza się o samochód z napędem na obie osie. We Włoszech odbyła się światowa premiera modelu 4x4.

 Fot. Fiat

Panda 4x4 jest wyższa o 7 cm od modelu bazowego i dłuższa od niego o 3 cm. Jej wymiary to: długość 357 cm, szerokość 159 cm i wysokość 162 cm. Modyfikacjom poddano wygląd samochodu. Przednie zderzaki łączące się z końcówkami błotników wyposażono w dodatkowe osłony. Na drzwiach umieszczono ochronne listwy. Celem tych zabiegów było przystosowanie pojazdu do jazdy w terenie. Auto porusza się na 14 -calowych kołach (w wersji z napędem na jedną oś - 13 cali). Zwiększono również prześwit samochodu. W wersji 4x4 wynosi on 15 cm. Poprawiono także kąty natarcia i zejścia. Fot. Archiwum Maksymalny kąt natarcia wynosi 26°, zejścia 45°, a grzbietowy 19°. Panda 4x4 może wjechać na wzniesienie o pochyleniu wynoszącym ponad 50 proc.


Zawieszenie przednie terenowej Pandy składa się z kolumn MacPhersona, których wahacze poprzeczne zamocowane są do ramy pomocniczej. Z tyłu zastosowano zawieszenie półzależne z wahaczami wleczonymi.


Panda 4x4 oferowana będzie w Polsce z silnikiem 1,2 l rozwijającym moc 60 KM. Samochód rozpędza się do 100 Fot. Archiwum km/h w 19 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 145 km/h. Producent nie przewiduje na razie wprowadzenia na nasz rynek  jednostki wysokoprężnej 1,3 l  Multijet o mocy 70 KM. Auto z tym silnikiem dostępne będzie w Europie Zachodniej.
W układzie przeniesienia napędu zastosowano dość popularny obecnie układ ze sprzęgłem wiskotycznym pełniącym rolę międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Terenowe właściwości jezdne Pandy 4x4 sprawdzano m.in. w północnej Szwecji, w pobliżu koła podbiegunowego. Mieści się tam specjalny ośrodek, w którym Fiat przeprowadził testy nowego modelu.


Nie wiadomo jeszcze, ile samochód będzie kosztować. Ceny ujawnione zostaną około 10 października.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości