Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Świece wieloelektrodowe

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Bosch: Świece wieloelektrodowe przyczyniają się do lepszego rozruchu zimnego silnika i dają pewny zapłon. Konwencjonalne świece zapłonowe zbudowane są z dwóch odizolowanych od siebie elektrod, pomiędzy którymi przeskakuje iskra elektryczna.

Konwencjonalne świece zapłonowe zbudowane są z dwóch odizolowanych od siebie elektrod, pomiędzy którymi przeskakuje iskra elektryczna wywołująca zapłon mieszanki w komorze spalania silnika.

 Fot. Bosch: ¦wiece wieloelektrodowe przyczyniaj± siê do lepszego rozruchu zimnego silnika i daj± pewny zap³on.

Jedną z ważniejszych czynności obsługowych w takich świecach było utrzymywanie właściwego odstępu pomiędzy elektrodami, tak zwanej przerwy. Elektrody świecy podczas pracy zużywają się, a przerwa ulega powiększeniu. Aby wyeliminować tą wadę skonstruowano świece z dwoma lub trzema elektrodami bocznymi usytuowanymi w stałej odległości od elektrody środkowej. Te świece nie wymagają regulacji przerwy, a iskra elektryczna zapalająca mieszankę prześlizguje się przez końcówkę podstawy izolatora elektrody środkowej i przeskakuje do jednej z elektrod bocznych. Zaletą iskry tego typu zwanej powietrzno-ślizgową jest pewność zaistnienia, bowiem może przeskoczyć do jednej z kilku elektrod. Dzięki prześlizgiwaniu się iskry po powierzchni ceramiki ulegają spaleniu odkładające się cząstki sadzy, co zapobiega zwarciom.

 

Zaproponowany układ elektrod zapewnia optymalną niezawodność zapłonu, poprawę rozruchu zimnego silnika przyczyniając się do ochrony katalizatora i podniesienia jego trwałości.

Świece wieloelektrodowe nie są zalecane do silników zasilanych gazem LPG.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Andrzej* (gość)

  Dlaczego nie nadają się do LPG

 • jk (gość)

  mialem takie na gazie i najlepiej chodily mi w moim aucie jak dotad musz ewymienic te comam jedno elektrodowe

 • mrdiesel

  a co sie stanie jesli elektroda środkowa scisle przylega -styka się- z elektrodą boczną? czy wtedy przeskoczy iskra? czy nastąpi jakiegos rodzaju zwarcie?

 • rysiek

  do mrdiesel. Wtedy ze świecy robi sie grzałka i niepotrzebne jest żadne przeskakiwanie.U mnie się takie zrobiło na wszystkich świecach i dopiero teraz wiem że jadę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości