Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Świece zapłonowe. Poradnik

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Świece zapłonowe. Poradnik Świece zapłonowe odpowiadają za rozruch i optymalne osiągi jednostki napędowej. Dlatego ważne jest, żeby wymieniać je regularnie - wtedy, kiedy zaleca to producent. Elementy montowane we współczesnych silnikach trudno jednak będzie wymienić przeciętnemu kierowcy.

Zadaniem świecy zapłonowej jest wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, czyli uruchomienia silnika samochodu. Z reguły świec jest tyle, co cylindrów - najczęściej cztery. Ale w nowoczesnych silnikach zdarza się, że występują dwie - główna i pomocnicza, która dodatkowo polepsza spalanie w cylindrze.

Nic nie trzeba robić

Obecnie świece zapłonowe są elementami praktycznie bezobsługowymi i przy prawidłowej eksploatacji auta wytrzymują, w zależności od konstrukcji pojazdu, od 60 do 120 tys. km przebiegu. Należy je bezwzględnie wymieniać wtedy, gdy zaleca to producent. Nawet, jeżeli tylko jedna z nich się przepali po okresie deklarowanego czasu eksploatacji, lepiej wymienić cały komplet świec zapłonowych. Bo wkrótce pewnie się okaże, że i tak przepalą się pozostałe. Mechanicy podkreślają,

że kupując świece, trzeba dobierać je pod konkretny silnik.

- Nie ma świec uniwersalnych, które można stosować w każdym samochodzie - potwierdza Dariusz Nalewajko, kierownik serwisu Renault w Białymstoku. -

Co więcej, produkowane teraz jednostki napędowe są tak skonstruowane, że bez pomocy mechanika trudno świece wymienić.

Ekspert dodaje, że świece zapłonowe to teraz elementy praktycznie bezobsługowe. Przestrzega ingerencję w nie. Często podczas nieumiejętnej wymiany dochodzi do łamania izolatora ceramicznego, przez co potem świecy nie można wykręcić.

W starszych silnikach jednym z najczęstszych błędów przy wymianie świec jest ich nieodpowiednie dokręcanie. Jeśli świeca będzie luźno trzymała się w otworze, w konsekwencji doprowadzi to do zepsucia głowicy. Jeżeli natomiast będzie dokręcona zbyt mocno, w efekcie może uszkodzić silnik.

Tylko dobre paliwo

Istotne jest tankowanie dobrej jakości paliwa, aby jego spalanie było całkowite. W

przeciwnym razie na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie.

Dariusz Nalewajko: Dobrze jednak pamiętać o tym, żeby dbać też o inne elementy, takie jak, między innymi, przewody wysokiego napięcia, bo rzutuje to na jakość iskry, którą świeca wytwarza.

Niesprawne świece mogą spowodować przyspieszone zużycie silnika - z tego względu, że proces spalania nie będzie przebiegał prawidłowo. Jeżeli zaś opary paliwa zaczną dostawać się do katalizatora i tam będą opalane, spowoduje to uszkodzenie tego elementu.

Szarpanie silnika: jeden z objawów zużycia świec

Podstawowe objawy świadczące o niesprawności lub zużyciu którejś ze świec to nierówna praca silnika i trudności z jego odpaleniem. Jeśli na świecach będzie brud, dym z rury wydechowej będzie koloru bardziej ciemnego lub niebieskiego - w zależności od tego, czy na świecach osadził się nagar, czy też cząstki oleju.

Świece najlepiej kontrolować w serwisie podczas zwykłego przeglądu. Najlepiej na wiosnę - dużo wilgoci w powietrzu to przyczyna przebić prądu o tej porze roku. Tym bardziej, że dużo stacji ASO wkrótce zacznie zapraszać na bezpłatne przeglądy wiosenne.

Ceny świec zapłonowych zaczynają się od 10 zł, ale są też takie, które kosztują grubo ponad 100 zł.

Piotr Walczak

Świece zapłonowe. Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Świece zapłonowe. Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ploy (gość)

    A w tym kraju to jest dobre paliwo??

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości