Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Święto motoryzacji - Syrena Sport i 51 innych zabytków. Zdjęcia

Data publikacji: Autor: Jakub Markiewicz

Święto motoryzacji - Syrena Sport i 51 innych zabytków. Zdjęcia W sobotę przed lubelskim raturzem po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano replikę Syreny Sport, wykonaną przez Mirosława Mazura z podlubelskiego Dominowa.

- Replikę budowałem przez 18 miesięcy. Pojazd powstawał od zera. Jest to hołd zespołowi inżyniera Cezarego Nawrota, który wymyślił ten samochód. Rekonstrukcja kosztowała mnie wiele pracy. Ale było warto – mówi Mirosław Mazur, twórca repliki

Wraz z Syrenka pod lubelskim ratuszem wystawiło się 51 innych zabytków motoryzacji. – To jest jedyna w kraju mazda 616. Perełka – mówi Dariusz Czarnik lubelski kolekcjoner weteranów, który wystawia także Syrenę 103 i Warszawę M20.

Lubelska prapremiera Syreny Sport i związana z nią ekspozycja przyciągnęła pod ratusz tłumy. – Świetny pomysł. Moje chłopaki mają wielką frajdę. A Syrena, po prostu cacko – mówi pan Mirosław z Lublina. Także czynnik duchowny był wniebowzięty. – Co za piękne auta. Szkoda tylko, że nie można się przejechać – dodaje siostra Samuela, z zgromadzenia lubelskich Nazaretanek.

Tymczasem Mirosław Mazur i 15 innych właścicieli zabytkowych samochodów z Lublina, 1 maja wybiera się Syrena Sport w pierwszą dłuższą podróż. – Jedziemy do Warszawy, pod Pałac Kultury, aby pokazać Syrenę. Wyruszamy z Lublina o 6 rano. Jeszcze wczoraj robiłem ostatnie poprawki. Musiałem skorygować działanie wolnobieżki – dodaje Mirosław Mazu.

Przypomnijmy, że Syrena Sport zaprezentowana została publiczności 1 maja 1960 roku podczas państwowych uroczystości w Warszawie. – Teraz w 52. rocznicę tego wydarzenia oficjalny pokaz pierwszej zbudowanej repliki będzie miał miejsce także w Warszawie 1 maja, przed Pałacem Kultury i Nauki, na parkingu przed Muzeum Techniki. Prezentacja rozpocznie się o godz. 10.30 – dodaje Mirosław Mazur. Pod Pałacem pojawią się, poza weteranami z Lublina, także zabytki ze stolicy i Łodzi. Warto tam być.

(p.p.)

Fot. Wojtek Nieśpiałowski

Święto motoryzacji - Syrena Sport i 51 innych zabytków. Zdjęcia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Święto motoryzacji - Syrena Sport i 51 innych zabytków. Zdjęcia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości