Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych - zobacz zdjęcia

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych - zobacz zdjęcia BMW M 635 CSi, Mercedes S 220, AWZ P-70 - to tylko niektóre oldtimery, które nawiedziły Góry Świętokrzyskie podczas Rajdu Pojazdów Zabytkowych "Przedwiośnie".

Około dwudziestu zabytkowych samochodów przyjechało na szósty już Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych "Przedwiośnie", który odbył się w ostatni weekend kwietnia.

Zobacz: Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych "Przedwiośnie" - zdjęcia

Zlot rozpoczął się w piątkowe popołudnie przejazdem przed Urząd Gminy w podkieleckich Bielinach. W sobotę oldtimery pojechały do Zagnańska, a potem w godzinach 11-14 na torze „Kielce” odbyły się dwie próby sprawnościowe przygotowane przez Automobilklub Kielecki.

Następnie piękne zabytkowe pojazdy pojawiły się na moście przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, gdzie wzbudziły niemałe zainteresowanie przechodniów. Jedną z perełek był AWZ P-70 z 1958 roku, który należał do Romana Gawędy z Lublina. – Samochód odziedziczyłem po moim dziadku. W Polsce jest tylko jeden egzemplarz w podobnym stanie jak mój – opowiadał właściciel P-70.

Dużą uwagę przykuwało także białe Porsche 911 Turbo z 1976 roku. To auto produkowano w latach 1974-1978, a łączna ich liczba, która opuściła fabrykę, wyniosła tylko 2874 sztuk. Według właściciela Porsche koszt takiego pojazdu wynosi obecnie 50-60 tysięcy euro.

Na kieleckim deptaku dumnie prezentowała się także Czajka z 1968 roku, która była najcięższym i największym zarazem samochodem na Rajdzie Pojazdów Zabytkowych. Kierowcą i pilotem tego auta, będącego podobno kiedyś służbowym wozem Józefa Cyrankiewicza (premiera PRL w latach 1947–1952 i 1954–1970) była żeńska załoga w składzie Bożena Wojciechowska wraz z córką Agnieszką.

– Czajka jest w naszym posiadaniu od 2003 roku, a wcześniej była własnością człowieka, który zakupił ją w 1973 roku – opowiadała Bożena Wojciechowska. – Chociaż samochód ma wspomaganie kierownicy, to ręce mnie bolą po jeździe, ale sobie radzimy – żartowała.

Imprezę zorganizowało Koło "Weteran" działające przy Automobilklubie Kieleckim.

Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych - zobacz zdjęcia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych - zobacz zdjęcia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości