Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Sygnalizacja świetlna. Jaki mandat za przejazd na czerwonym świetle?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Gdy zapali się żółte światło, niektórzy kierowcy zamiast zatrzymać się przed skrzyżowaniem dodają gazu, by zdążyć jeszcze przejechać. Jazda na tzw. późnym zielonym grozi jednak kolizją. Policja może również ukarać nas za to mandatem oraz punktami karnymi.

Dzięki sygnalizacji świetlnej skrzyżowania stają się bardziej bezpieczne. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że kierowcy stosują się do sygnałów, które widzą. Podstawową zasadą jest to, że tylko zielone światło pozwala przejechać przez skrzyżowanie.

Gdy zapali się żółte światło, możemy jechać dalej wyłącznie wtedy, gdy znajdujemy się na tyle blisko sygnalizatora lub panujące na drodze warunki są na tyle trudne, że zatrzymanie wymagało od nas ostrego hamowania i mogło być źródłem zagrożenia. Niektórzy kierowcy traktują jednak żółte światło raczej jako sygnał do tego, by dodać gazu, ponieważ nie chcą czekać na następną zmianę świateł. W związku z tym często opuszczają skrzyżowanie już na czerwonym świetle – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Takie zachowanie jest niebezpieczne z kilku powodów. Zbyt późne opuszczenie skrzyżowania grozi kolizją z autami, które mają już zielone światło, lub potrąceniem pieszego. Jednocześnie często kierowca ostatecznie nie zdąży opuścić skrzyżowania i je blokuje.

 Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Niestety, zdarza się, że na kierowcach jadących przepisowo wywierana jest presja, aby nie zwalniać, gdy widzą żółte światło. Obawiają się, że jeśli pojadą zgodnie z prawem, może w nich wjechać kolejny pojazd poruszający się z nadmierną prędkością. Dlatego tak ważna jest skuteczna edukacja i dotkliwe karanie kierowców, którzy uważają, że mogą przejechać na „późnym zielonym” – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Obecnie na 20 skrzyżowaniach w Polsce działa automatyczny monitoring przejazdu na czerwonym świetle. Policja również organizuje akcje, które mają na celu ukaranie kierowców dopuszczających się tego wykroczenia. Za niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej grozi mandat w wysokości 300-500 zł oraz 6 punktów karnych.

Lista lokalizacji urządzeń do kontroli przejazdu na czerwonym świetle

 1. Stalowa Wola (woj. podkarpackie), skrzyżowanie: DK 77 z DW 871 (ul. K.E.N.)
 2. Ropczyce (woj. podkarpackie),a skrzyżowanie: DK 94 z DW 986 (ul. 3 Maja)
 3. Miejscowość: Łukanowice (woj. małopolskie), skrzyżowanie: DK 94 z drogą od Sierachowic/Topoliny od Łukanowic)
 4. Olkusz (woj. małopolskie), skrzyżowanie: DK 94 z ul. Króla Kazimierza Wielkiego/ul. Pakuska
 5. Łaziska Górne (woj. śląskie), skrzyżowanie: DK 81 z ul. Cieszyńską
 6. Pyskowice (woj. śląskie), Skrzyżowanie: DK 94 (ul. Toszecka) z DK 40 (ul. Mickiewicza)
 7. Polkowice (woj. dolnośląskie), skrzyżowanie: DK 3 z ul. Kopalniana
 8. Anielin (woj. lubelskie), skrzyżowanie DK 12i  z ul. Puławską
 9. Mroków (woj. mazowieckie), skrzyżowanie: DK 7 z ul. Rejonowa
 10. Marki (woj. mazowieckie), skrzyżowanie: DK 8 z ul. Wspólna
 11. Jabłonna (woj. mazowieckie), skrzyżowanie DK 61a z ul. Modlińska-ul. Brzozowa
 12. Zgierz (woj. łódzkie), skrzyżowanie: DK 91 (ul. Armii Krajowej) z ul. Długa/Jana Pawła II
 13. Kowal (woj. kujawsko-pomorskie), skrzyżowanie: DK 1c z 269 (ul. Wojska Polskiego)
 14. Grębocin (woj. kujawsko-pomorskie), skrzyżowanie: DK 15 z DW 552 (ul. Dworcowa-Lubicka)
 15. Nakło nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), skrzyżowanie: DK 10 z DW 241
 16. Komorniki (woj. wielkopolskie), skrzyżowanie: DK 5 z ul. Magazynowa – ul. Daimlera Gottlieba
 17. Piła (woj. wielkopolskie), skrzyżowanie: DK 10 z DK 11 (ul. Bydgoska)
 18. Miszewo (woj. pomorskie), skrzyżowanie: DK 20 z ul. Gdańska
 19. Luzino (woj. pomorskie), skrzyżowanie: DK 6 (ul. Wejherowska – ul. Lęborska) z ul. Chłopska – ul. Wilczka
 20. Mosty, pow. Lęborski (woj. pomorskie), skrzyżowanie: DK 6 (ul. Abrahama) z ul. Witosa – ul. Kwiatowa)

Zobacz także: Nie pamiętasz o tej zasadzie? Możesz zapłacić 500 zł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • wkurzony (gość)

  Kasa na budowę urządzeń do kontroli przejazdu na czerwonym świetle jest, ale żeby zamontować przy sygnalizacji świetlnej niedrogiego urządzenia wyświetlającego czas upływający do zapalenia się żółtego to już się nie da ?

 • cadzzilla (gość)

  Wystarczy zamontować liczniki czasu i było by wygodniej i bezpieczniej ale w Polsce kierowca jest po to żeby go wydoić z kasy, ukarać za byle co.

 • Komentarz usunięty.
 • Ytam (gość)

  Dajcie sobie spokój z tymi sekundnikami one służą kierowcom, a nie wszelkiej maści służbą które tylko wystawiają mandaty

 • Kierowca (gość)

  Co za bzdury, jak jeżdżę prawie 20 lat to jeszcze nie widziałem aby sygnalizacja była ustawiona tak żeby z naprzeciwka włączało się zielone światło zanim nie zmieni się czerwone z przeciwka , z reguły to są jakieś 2-3 sekundy interwału jadąc z prędkością tych 50 km/h mamy ok 13m/s czyli zanim rusza tamci to jest się już ponad 30metrów za skrzyżowaniem .

 • KierowcaPolska (gość)

  Też uważam że to bzdury. Gdyż jeśli podam przykład mamy dozwolona prędkość 70 i jedziemy te 70 do maks 80 To w chwili gdy światło zmienia się na żółte Gdy ma za moment nastąpić czerwone. To bezpieczniej jest przejechać niż gwałtownie zachamowac. Gdyż takie chamowanie może się okazać bardziej niebezpiecznym manewrem !!!

 • Jan (gość)

  Powyższe komentarze na temat potrzeby zainstalowania sekundników na skrzyżowaniach nie docierają do betonowych mózgowownic pseudo inżynierów projektujących sygnalizację na skrzyżowaniach .Dotychczasowe istniejące instalacje wyposażone w tego rodzaju instalacje słuźą wyłącznie do nabijania kasy.Nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem. Na marginesie,zostałem ukarany mandat w wys.500 zł. Za wjechanie na czerwony w czasie o.o14 sek.skandal!!!!!!!!!!!

 • Komentarz usunięty.
 • ktoś (gość)

  tylko 20 w całej polsce :O

 • TOBI (gość)

  Po jakim czasie przychodzą takie mandaty z kamerek? Bo przejechałem i czekam

 • stary47 (gość)

  Lista urządzeń jest niekompletna, przynajmniej jeżeli chodzi o pomorskie. Na pewno kamery są jeszcze na wjeździe do Wejherowa (skrzyżowanie za wiaduktem) oraz między Wejherowem a Redą na skrzyżowaniu koło Biedronki.

 • VW (gość)

  A kto je obsługuje, bo SM nie ma już uprawnień.

 • Lolo (gość)

  Wlasnie dostalem z Piły. Najwyzszy czyli 500zl. Jedną sekunde sie spóźniłem. Dwa zdjecia dostalem. Nie mam dzieci nie mam 500+, nie mam bonu turystycznego, mam kredyt na 30lat. Ledwo wyjechalem na 5 dni nad morze i masz pamiątke z wakcji zajebistą.

 • Odliczanie do czerwonego światła i do zielonego powinno być przy każdym skrzyżowaniu. Amen. (gość)

  Osobiście jestem już długie lata kierowcą i nigdy nie dostałem mandatu, raz się śpieszyłem bo z rodziny ktoś osłabł na chodniku i musiałem dojechać jedno skrzyżowanie które przejeżdżam od 20 lat i było czerwone przejechałem mój błąd ale mandat dostałem wysoki. No trudno przeżyję zapłacę w ratach po 10 zł, ale nie rozumiem czemu nie zrobią czasu nad sygnalizacją, to jedno, drugie znam osobę która przejechała kilka razy w tym samym miejscu na czerwonym i nie dostała mandatu. Raz ta sama osoba pojechała pod prąd też nie dostała mandatu. Nie bardzo rozumiem jak działają te kamery. Czy to już jest taki cholerny pech, mam kredyt na 20 lat, nie mam 500 + i 300 + i innych wynalazków, zapłacę im ten mandat bo wiem że sam zawaliłem ale wolę zawalić coś niż żeby z rodziny ktoś zmarł na drodze bez podania leku, brat ma cukrzycę ludzie w Polsce są bardzo zepsuci, nikt ale to nikt nie podejdzie i nie pomoże, więc ile dał razy to zadzwonił po mnie, mandat dostałem ale życie uratowałem !

 • Joker (gość)

  Pytanie do kolegi co dostał mandat z Piły. Po jakim czasie to dostałeś? Bo chyba też dostanę.

 • Norman (gość)

  Wlasnie dostalem z Piły. Najwyzszy czyli 500zl. Jedną sekunde sie spóźniłem. Dwa zdjecia dostalem. Nie mam dzieci nie mam 500+, nie mam bonu turystycznego, mam kredyt na 30lat. Ledwo wyjechalem na 5 dni nad morze i masz pamiątke z wakcji zajebistą. ta sama sytuacja, chyba śnia że na czerwonym przejechałem jawne oszustwo

 • Abc (gość)

  Czy na prawdę takim problemem byłoby przeprogramowanie cyklu zielonego światła coby zaczęło mrugać na 5 sek. przed zmianą na żółte?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości