Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38596 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Syrena Laminat. Pasjonat motoryzacyjny zrekonstruował unikatowy samochód (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Pasjonat motoryzacyjny Kamil Żak postanowił zrekonstruować unikatowy samochód - Syrenę Laminat. Oficjalnie wyprodukowane zostały 4 sztuki tego auta.

- Po namowie wujka stwierdziliśmy, że weźmiemy się za nią. Na początku wyglądała bardzo słabo. Nie ukrywam, że było sporo pracy przy tym modelu - powiedział konstruktor Kamil Żak. Efekty prac można zobaczyć na poniższym materiale video.

W PRL częścią zamienną - ale na szczególnych prawach, bo nie do kupienia w sklepie, tylko na przydział - było nadwozie. Z myślą o tym, że po zamknięciu produkcji Syreny trzeba będzie wytwarzać jeszcze latami nadwozia, wymyślono karoserię z tworzyw sztucznych, aby nie angażować tłoczni, spawalni i lakierni oraz montażu. Przepisy przewidywały jako części zamienne nadwozie gołe i w pełni uzbrojone.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W 1968 roku inż. Stanisław Łukaszewicz i inż. Władysław Kolasa opracowali koncepcję takiej karoserii, wyklejanej z tkaniny z włókna szklanego i żywic na tzw. kopycie. Modelarnia i prototypownia wykonały dwa nadwozia, które zamontowano do seryjnych Syren 104. Pasowały jak ulał.

Kiedy Syrenę wyprowadzono z FSO na Śląsk, kopyto sprzedano w prywatne ręce i zaczęły powstawać Syreny Laminat. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Malgorzatza (gość)

    Ja w latach 1974 75 jedzilam taka syrenka robiona na kopycie a jaka była sensacja tych którzy ja widzieli w czasie podrozy

  • Robotnik (gość)

    Najlepiej jak jakiś pasjonat zerekonstruje cały PRL. Przekonamy się, że ustrój nie był tak zły jak ludzie, tak samo pazerni jak dziś.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Premiery i nowości