Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

System e-Toll. Co zrobić jeżeli wjedziemy na nieprawidłowy pas?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała-Azarko W miejscach poboru opłat, na odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) wyznaczone zostały pasy przejazdowe dedykowane dla użytkowników systemów e-TOLL, viaTOLL oraz spersonalizowanych urządzeń pokładowych viaAUTO. System viaTOLL zostanie wyłączony jeszcze w tym roku i dostępny będzie tylko nowy system e-TOLL.

Do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązany jest użytkownik pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownik autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

Na odcinkach Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4) z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich. Zmieniła się organizacja ruchu na wjeździe i wyjeździe z autostrady.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Kierowcy, którzy nie korzystają z systemów e-TOLL, viaTOLL lub spersonalizowanych urządzeń pokładowych  viaAUTO powinni przy wjeździe i wyjeździe z autostrady kierować się do bramek po lewej stronie Placu Poboru Opłat.

Jeżeli kierowca omyłkowo wjedzie na autostradę pasem przeznaczonym dla użytkowników systemów e-TOLL i viaTOLL, powinien kontynuować przejazd (bez zawracania i zatrzymywania pojazdu), a przy wyjedźcie podjechać do kasy dla użytkowników manualnego systemu poboru opłat (oznaczonych znakiem inkasenta) i zapłacić za przejazd. W takiej sytuacji opłata będzie pobrana za najdłuższy odcinek płatny danej autostrady. Opłacenie przejazdu w sposób manualny pozwoli uniknąć nałożenia na użytkownika opłaty dodatkowej.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Polak (gość)

    Jak zwykle w naszym cudownym kraju jest wprowadzone coś co zanim dotrze do świadomości użytkowników danych dróg musi minąć 10 lat bo wtedy okaże się że system trzeba zmienić bo nie funkcjonuje tak jak powinien.

  • Roman (gość)

    A co z via auto, ponoć mam wyrzucić do kosza, nikt mi nie odda kaucji, ilu jest takich jak ja ?

  • Kierowca (gość)

    Nie działa!!!! Vuatuto!!!! Tydzień temu jak się. Dzsiaj miałem okazję przetestować!!!!! Kibel!!! A jeszcze miła obsługa na bramkach szkoda gadać!!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości