Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

System e-Toll. Jaka kara za brak opłaty? KAS zapowiada jak chce karać kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Od 1 października system opłat drogowych via-TOLL został zastąpiony przez system e-TOLL. Dla kierowców, którzy nie wniosą opłaty, czekają kary. Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada, że początkowo stosowane będą pouczenia.
Do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązany jest użytkownik pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownik autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.
 
Kierowcy pojazdów lekkich na autostradach A2 i A4 jeszcze do 30 listopada br. będą mogli korzystać z manualnego poboru opłat lub wybrać płatność elektroniczną. Od 1 grudnia 2021 r. bramki pomiędzy węzłami Konin-Stryków (A2) oraz Wrocław-Sośnica (A4) przestaną funkcjonować.
 

Korzystając z aplikacji e-TOLL PL można opłacać przejazd pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz samochodów osobowych na odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu).

Kary za niedostosowanie się do nowego systemu opłat za przejazd autostradami mogą wynieść od 500 do 1500 zł. Nieopłacenie przejazdu – grozi mandatem w wysokości 500 zł dla aut osobowych i 1500 zł dla pojazdów ciężarowych.

- W początkowym okresie po wygaszeniu viaTOLL, będzie stosowane przede wszystkim pouczanie, a nie karanie. To efekt wniosków wyciągniętych z przebiegu wdrożenia systemu viaTOLL. Każda sprawa będzie traktowana indywidualnie - zapowiada Krajowa Administracja Skarbowa.

Dodatkowo wprowadzono możliwość uiszczenia brakującej opłaty w terminie 3 dni, jeśli skończyły się środki na koncie przedpłaconym. W systemie viaTOLL w takim przypadku nakładana była kara.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kierowca (gość)

    Tylko karać, kierowca np, zestawu już nie tylko odpowiedzialny za ładunek, za bezpieczeństwo na drodze ale i za opłaty, nie odpowiada tylko za koklusz. Co za brak fantazji i mózgu tego, tych co to wprowadzili. Zamiast skupić się na prowadzeniu w bezpieczny sposób pojazd kierowca będzie się gapił w telefon i aplikacje czy działa i pobiera opłatę. Żałosne. Modre matoły.

  • emeryt (gość)

    Kiedy te matoły polityczne będą karani za swoje przekręty gospodarcze.

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości