Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Tak ma działać w praktyce

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Komenda Stołeczna Policji wprowadza system Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych. Co to oznacza dla kierowców?

- Dzięki temu będziemy mogli wychwycić w ruchu miejskim te pojazdy, które na przykład zostały ukradzione - powiedział podkomisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Miejski monitoring i niektóre radiowozy będą wyposażone w kamery na bieżąco rozpoznające numery. Zebrane dane będą automatycznie porównywane z policyjnymi bazami. W razie wykrycia kradzionego auta, system poinformuje o tym operatora, a ten okoliczne patrole. Pierwsze radiowozy z takimi kamerami trafią na stołeczne ulicy jeszcze w 2021 roku.

Policja informuje, że system będzie mógł być wykorzystany również w sytuacjach takich jak uruchomienie procedury „Child Alert” – uprowadzenia dziecka, dając możliwość sprawdzenia, czy samochód sprawcy uprowadzenia poruszał się po terenie działań KSP.

Wartość projektu została oszacowana na 3 766 000 złotych, co stanowi 876 tysięcy euro. Warto dodać, że  85% tej kwoty pochodzi z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Pozostałą część, 15% sfinansowała Komenda Stołeczna Policji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości