Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Szanuj prawa innych

Data publikacji: Autor: (maj)

 Przepisy ruchu drogowego wyraźnie dzielą prawa i obowiązki wszystkich uczestników ruchu. Jezdnia jest dla pojazdów, a chodnik dla pieszych.

Sytuacje kolizyjne są omówione szczegółowymi przepisami. Jeśli wszyscy się do nich stosują, nikt nikomu nie wchodzi w paradę i na drodze jest bezpiecznie.

Artykuł 26 kodeksu drogowego wymienia obowiązujące kierowców zakazy, m.in. zakaz jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Spójrzmy na rysunek. Kierowca B zawraca najeżdżając na zebrę. Tak robić nie wolno. Podobnie parkując na chodniku kierowca F włącza się do ruchu i jednocześnie zawraca jadąc wzdłuż po chodniku. W obu przypadkach jest to wykroczenie. Przepisy zabraniają takiego postępowania.

Artykuł 26 dotyczy również sytuacji, kiedy parkując wjeżdżamy na chodnik i jedziemy po nim do miejsca postoju (pojazdy A i C). Przepis mówi wyraźnie: zakazuje się jazdy wzdłuż po chodniku. A zatem zarówno pojazd A nie może przejechać przez chodnik, by znaleźć się w pozycji D, ani pojazd C nie może wjechać na chodnik i jechać po nim tak długo aż uzna, że akurat to miejsce nadaje się do parkowania.

Trzeba bowiem pamiętać, że artykuł 47 dopuszcza zatrzymanie lub postój na chodniku całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru (inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi), ale wyłącznie przy krawędzi jezdni, czyli tak jak na rysunku stoi pojazd E. Jego kierowca wjechał z jezdni na chodnik i od razu tam się zatrzymał. Tak postąpić może. Powinien jednak pamiętać o przepisie art. 49 zabraniającym zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m przed przejściem dla pieszych. Zarówno kierowcy C, jak i E powinni też pamiętać, że zatrzymanie pojazdu na chodniku jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy pozostanie jeszcze przynajmniej 1,5 m wolnego chodnika dla pieszych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości