Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Szanuj życie! Zwolnij! - akcja policji. Tym razem bez mandatów!

Data publikacji: Autor: Policja.pl

fot. Policja.pl Lidzbarscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili akcję „Szanuj życie! Zwolnij!”. Podczas niej kierowcy, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość, zamiast otrzymać mandat karny przeszli przyspieszony kurs resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Dane z ostatnich dni pokazują, że wielu kierowcom ciągle należy przypominać, że nadmierna prędkość to bardzo częste - i najpoważniejsze obok jazdy pod wpływem alkoholu – przewinienie popełniane przez nich na drogach regionu.

W miniony piątek w ramach wspólnych działań „Szanuj życie! Zwolnij!” lidzbarscy policjanci i funkcjonariusze straży pożarnej już po raz trzeci zorganizowali akcję edukacyjną adresowaną do kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekraczali dozwoloną prędkość. W zamian za odstąpienie od nałożenia mandatu karnego, w ramach zastosowanego pouczenia kierujący musiał zaliczyć test resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Na miejscu obok patrolu ruchu drogowego cennych wskazówek udzielali ratownicy z lidzbarskiej straży pożarnej, którzy w specjalnie przygotowanym namiocie przeprowadzali szkolenie na fantomach.

Podczas dwugodzinnej akcji przeprowadzonej w piątkowy poranek, z tej wyjątkowej amnestii skorzystało kilkunastu kierujących. Na odcinku ulicy Olsztyńskiej w Lidzbarku Warmińskim w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, kierujący przekraczali prędkość średnio w przedziale od 18 do 28 km/h. W jednym przypadku, kierujący z gminy Górowo Iławeckie przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. 30-latek próbował tłumaczyć funkcjonariuszom, że spieszył się na egzaminy.

Niestety nie wszyscy zatrzymani do kontroli mogli skorzystać z wyjątkowych okoliczności łagodzących. Jeden z kierujących, który przekroczył dozwoloną prędkość o 21 km/h, był pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości u 58-latka wykazało, że mężczyzna kierował osobowym volkswagenem mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkańcowi Lidzbarka Warmińskiego policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Działania są bardzo pozytywnie odbierane przez uczestników akcji. Wielu z nich miało początkowo problemy z podjęciem akcji ratunkowej na fantomie i jednogłośnie przyznali, że takie akcje są potrzebne. Chociażby po to, by nie dać się panice i zdenerwowaniu, gdyby do konieczności podjęcia takich działań ratunkowych doszło na drodze na żywym człowieku, a nie na fantomie.

To jak ważne jest ciągłe przypominanie kierowcom do czego może doprowadzić jazda z nadmierną prędkością, brak należytej uwagi za kierownicą oraz zła kondycja psychofizyczna kierujących pokazują dane z mijającego weekendu. Tylko od piątkowego popołudnia do niedzielnego poranka doszło na Warmii i Mazurach do 13 wypadków, w których ranne zostały 22 osoby.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości