Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Szczecin: Coraz więcej osób nie zdaje egzminu na prawo jazy

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Szczecin: Coraz więcej osób nie zdaje egzminu na prawo jazy Na egzamin na prawo jazdy czeka się obecnie 35 dni. Okazuje się, że dla większości pierwsze podejście nie jest ostatnim.

– Pod koniec ubiegłego roku ludzie masowo zapisywali się do szkół nauki jazdy i robili kursy. Bali się wprowadzenia nowych przepisów. Szkoły nauki nie przykładały się najwyraźniej do kształcenia i teraz mamy tego efekty – mówi Wioletta Myszkowska, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. – Mamy drastyczny spadek zdawalności. Wynosi ona w granicach 24-25 procent. Tak źle jeszcze nie było. Czterdzieści procent wszystkich tych, co nie zdaje egzaminu nie wyjeżdża nawet z placu manewrowego.

– To również zatrważające, bo tam do zaliczenia mają tylko jazdę po łuku oraz przygotowanie samochodu do ruszenia oraz sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. Bardzo często nie wiedzą, jak sprawdzić płyn do spryskiwaczy, gdzie wlewa się olej. Na tym kończą egzamin – mówi pani egzaminator.

W ośrodku ruchu drogowego nie zauważono jeszcze większego obłożenia na kategorię A, czyli uprawniającą do jazdy motocyklem. Kilka tygodni temu rozpoczęły się jednak dopiero kursy. Egzaminatorzy są przekonani, że gdy zostaną bardziej nagłośnione zmiany, które już na pewno wejdą w życie 19 stycznia przyszłego roku, młodzi znowu masowo zaczną podchodzić do egzaminów.

– Pewne jest, że od przyszłego roku zaostrzone zostaną przepisy dla motocyklistów. Widziałam propozycje ministerstwa, jednak są to na razie projekty. Prawo jazdy na motocykl będzie można robić od 24 roku życia. Ma być podział na dwie kategorie: A – od 600 centymetrów sześciennych, ma być też A2 dla motocykli o mniejszej pojemności – mówi Myszkowska.

Egzaminowani mają szansę na podważenie decyzji każdego z egzaminów. Gdy będzie zasadne – sprawdzenie umiejętności jazdy jest przeprowadzane na koszt WORD raz jeszcze.

– Nie mamy wiele skarg, są to naprawdę znikome ilości. Niska zdawalność odbija się na wszystkich, również na naszym ośrodku. Polecam wszystkim, by przyłożyć się do kursów. Szkolić się, ćwiczyć, bo to jest podstawa. Jeśli ktoś nie zdaje już na sprawdzeniu podstawowych elementów w samochodzie – to coś to oznacza. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc zdawalność będzie rosła.

Andrzej KUS

Szczecin: Coraz więcej osób nie zdaje egzminu na prawo jazy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Szczecin: Coraz więcej osób nie zdaje egzminu na prawo jazy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości