Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Szczęście kierowców

Data publikacji: Autor: Mikołaj Suchan, Romana Gozdek

Fot. Dziennik Zachodni: To zdjęcie zrobiono wczoraj. Dziś przez Legnicką będzie już można jeździć nowym wiaduktem.

Zakończono budowę wiaduktu nad autostradą A4 w Makoszowach. Stanowi on część ulicy Legnickiej. To jeden z ostatnich związanych z A4 obiektów, budowanych w Zabrzu. Już w grudniu kierowcy będą mogli jechać autostradą od gliwickiej Sośnicy aż do Krakowa.

 Fot. Dziennik Zachodni: To zdjêcie zrobiono wczoraj. Dzi¶ przez Legnick± bêdzie ju¿ mo¿na je¼dziæ nowym wiaduktem.

Zabrzański odcinek liczy 9,8 km. Ciągnie się od węzła „Wspólna” w Rudzie Śląskiej Wirku do węzła „Sośnica”. Biegnie przez południową część miasta, poprowadzony został głównie przez nieużytki, hałdy i lasy. Obecnie trwają prace wykończeniowe wielopasmowej drogi - kładzie się nawierzchniową warstwę asfaltu, na poboczach wysypywany jest humus i wysiewana trawa. Stawia się także bariery energochłonne i ekrany akustyczne.

 

Wiadukt przywróci normalny ruch na ulicy Legnickiej, głównej arterii Makoszów. Jest pięcioprzęsłowy, posadowiony na palach. Ma dwa pasy ruchu, po 3,5 metra każdy, dwustronne chodniki o szerokości 2,35 m, zatoczki autobusowe i pełne oświetlenie. Pod nim biegnie autostrada. Kosztował około 1,4 mln euro.

 

Do końca września trwać będzie natomiast wykańczanie wiaduktu, którym poprowadzony zostanie ruch z ulicy Paderewskiego w Kończycach. W tym miejscu powstał także drugi, kolejowy. Zniknie w ten sposób przejazd z rogatkami, a zarówno samochody, jak i pociągi przejeżdżające przez tę dzielnicę, nie będą przeszkodą dla ruchu biegnącego autostradą.

 

Budowa zabrzańskiego odcinka A4 rozpoczęła się w kwietniu 2002 roku. Droga ma tu ponad 30 m szerokości, składają się na nią dwie jezdnie po trzy pasy w każdą stroną plus pas awaryjny, oddzielone zielenią i barierkami. Otwarta zostanie na początku grudnia, kiedy też zakończą się prace na odcinku Chorzów Batory - Ruda Śląska Wirek. Wówczas bez utrudnień będzie można dojechać do Krakowa. W stronę Wrocławia będzie gorzej - napotkamy na wąskie gardło, jakim są Gliwice, gdzie odcinek A4 oddany zostanie do użytku dopiero pod koniec przyszłego roku.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości