Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęście Kubicy było blisko

Tomasz Szmandra
Robert Kubica i Maciek Szczepaniak mimo bardzo dobrej jazdy stracili czwarte miejsce i odpadli z Rallye de France na ostatnim odcinku specjalnym. Kolejną rundę mistrzostw świata wygrali Finowie Jari-Matti Latvala i Mikka Anttila w Volkswagenie Polo R WRC.

Rozgrywany na terenie Alzacji rajd wydawał się być wyjątkowo udany dla Kubicy. Mimo kilku przygód, Polak bardzo dobrze radził sobie na asfaltowych trasach. Wygrał nawet jeden odcinek specjalny i gdyby nie wypadek, czwarte miejsce we Francji byłoby największym osiągnięciem Kubicy w jego rajdowej karierze i najlepszym wynikiem w historii startów Polaków w WRC.

Po pierwszym etapie nasza załoga zajmowała siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej i drugiego dnia systematycznie poprawiała swoją pozycję. Po zajęciu czwartego miejsca na ósmej próbie (Vallée de Munster), Kubica awansował na szóste miejsce, wyprzedzając doświadczonego kolegę z zespołu M-Sport - Mikko Hirvonena. W tym momencie Polacy tracili zaledwie 0,6 sekundy od piątego w klasyfikacji, Madsa Østberga.

Na kolejnym odcinku (Soultzeren - Le Grand Hohnack), Robert Kubica wyprzedził Norwega i awansował na piątą lokatę. Od czwartego miejsca, zajmowanego przez Daniego Sordo z zespołu Hyundaia, dzieliło go 11 sekund. - To był dobry początek dnia, chociaż popełniłem jeden błąd na drugim odcinku. To było cięcie na szerokiej drodze. Wyrzuciło nas na beton, uderzyliśmy prawym tyłem i uszkodziliśmy obręcz. Opona trochę zeszła z obręczy i musieliśmy tak przejechać 15 kilometrów - powiedział Kubica.

Jednak Kubica i Szczepaniak cały czas utrzymywali wysokie tempo i po czwartym czasie na OS nr 10 (Pays Welche – Riquewihr), zredukowali stratę do Hiszpana do 7,3 sekundy. Kolejne czwarte miejsce, tym razem na 13. odcinku specjalnym, oznaczało że Sordo miał już zaledwie 0,3 sekundy przewagi nad nasza załogą. Ale kończący drugi etap Rallye de France, 4,86-kilometrowy superoes w Miluzie, lepiej przejechał kierowca Hyundaia i20 WRC. Sordo okazał się minimalnie lepszy od Polaka, który stracił do rywala 0,6 sekundy i zajął 9. miejsce na tej próbie.

Na szczęście drugi odcinek trzeciego dnia rajdu bardziej odpowiadał Kubicy i Polak pokonał światową czołówkę, wygrywając swój piąty oes w mistrzostwach świata. Dani Sordo stracił 5,5 sekundy i na czwarte miejsce w rajdzie awansował Kubica. - Staram się jechać tak szybko, jak wczoraj, ale wygląda na to, że Robert studiował te odcinki – komentował swoją porażkę Sordo.

Wysokie, piąte miejsce zajął Kubica również na przedostatnim odcinku rajdu (Foret de La Petite-Pierre 2), mimo, że omal nie zakończył przedwcześnie jazdy. - Na bardzo szybkim zakręcie pojawił się szuter i połową samochodu wypadliśmy poza drogę. Mocno się przestraszyliśmy. Potem jechaliśmy w takim tempie, żeby przetrwać.

Niestety, na drugim kilometrze ostatniego odcinka rajdu (Foret de Saverne 2) polska załoga nie miała już tyle szczęścia. Ford Fiesta RS WRC wpadł do rowu i Kubica stracił czwarte miejsce.
- Źle oceniłem stan przyczepności opon na wilgotnej partii. Przy poprzednim przejeździe pojechałem tam dość ostrożnie. Niestety, za drugim razem na asfalcie leżało sporo naniesionego brudu i już nie zdołałem się z tego wybronić. Bardzo mi żal straconej szansy. Zdobywanie doświadczenia w nowej dyscyplinie bywa frustrujące – powiedział Robert Kubica.

Rajd Francji wygrał Jari-Matti Latvala, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w radzie asfaltowym. Drugie miejsce zajął jego kolega z teamu Volkswagena Andreas Mikkelsen, a trzecie Krise Meeke z zespołu Citroena. Mistrz świata Sebastien Ogier, po kłopotach technicznych na pierwszym etapie, ukończył rajd dopiero na 13. miejscu.