Szkoda w warsztacie - jak dochodzić swoich praw?

(AJ)
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Wielu z kierowców było zmuszonych oddać swoje auto do warsztatu. Przy jego odbiorze czekała ich niekiedy niemiła niespodzianka, gdyż okazywało się, że podczas naprawy samochód został dodatkowo uszkodzony. Podpowiadamy o czym należy pamiętać, aby w takiej sytuacji móc skutecznie dochodzić swoich praw.

Podczas wizyty w warsztacie to do obowiązków mechanika należy zadbanie o stan techniczny pojazdu, a także na nim

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

spoczywa odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe podczas naprawy. Źródłem uszkodzeń pojazdu w warsztacie najczęściej jest wadliwie dokonana naprawa. Czasami dochodzi m.in. do niezawinionego zniszczenia pojazdu, a niekiedy kradzieży.

W jaki sposób osoba oddająca auto do warsztatu w celu naprawy może zabezpieczyć się na wypadek jego uszkodzenia? Powinniśmy przede wszystkim upewnić się czy oraz jaką umowę ubezpieczenia posiada wybrany przez nas warsztat. Warto, aby ta umowa ubezpieczenia swoim zakresem obejmowała przede wszystkim kradzież oraz uszkodzenia pojazdu.

Umowa o naprawę samochodu
Należy podkreślić, że naprawa samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami jest tzw. umową mieszaną, która łączy elementy umowy o dzieło z umową o przechowanie. – Samochód, który oddamy do naprawy będzie w tym wypadku przedmiotem przechowania, w związku z powyższym warsztat samochodowy który zawrze z nami taką umowę oprócz należytego naprawienia samochodu, zobowiązany będzie również do czuwania nad powierzoną mu rzeczą. W związku z powyższym możemy oczekiwać że samochód zostanie nam zwrócony  w stanie niepogorszonym - podkreśla Karolina Skrzypczak i Maria Rawicz z Kancelarii Adwokackiej Żakiewicz Adwokaci.  

Umowa o naprawę auta powinna przede wszystkim obejmować określenie stron umowy, określenie dzieła, czyli wskazanie zakresu czynności, terminu realizacji, a także uzgodnionego wynagrodzenia. Ponadto umowa ta powinna zawierać  postanowienie o oddaniu samochodu na przechowanie i w związku z tym wspomniany obowiązek zwrotu pojazdu w stanie niepogorszonym.

Warto do niej załączyć również protokół zdawczo-odbiorczy w którym dokładnie opiszemy stan techniczny pojazdu. Zalecane jest także dodanie zdjęć przedstawiających stan samochodu, które mogą okazać się przydatnym dowodem w ewentualnym dochodzeniu roszczeń.

Za co odpowie warsztat?
Podstawową zasadą odpowiedzialności przechowawcy będzie wina oznaczająca niezachowanie przez warsztat należytej staranności przy przechowaniu samochodu w czasie naprawy. 

W przypadku niezapewnienia należytego nadzoru i ochrony przyjętego do naprawy pojazdu, możemy powołać się na art. 471 kodeksu cywilnego, w myśl którego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Postępowanie sądowe to ostateczność
– W sytuacji ujawnienia przez nas uszkodzeń oddanego do naprawy samochodu, w pierwszej kolejności powinniśmy wystosować do warsztatu w którym znajdował się nasz samochód wezwanie do zapłaty, w którym podamy dochodzoną przez nas kwotę, odpowiednio uzasadnimy nasze żądanie jak również wyznaczymy termin do zapłaty. Takie rozwiązanie być może pozwoli nam na polubowne załatwienie sporu a tym samym na uniknięcie długotrwałego postępowania sądowego – tłumaczą ekspertki z kancelarii Żakiewicz Adwokaci. Dopiero w przypadku bezskutecznego upływu terminu, powinniśmy przygotować pozew, w którym wniesiemy o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu właśnie z zawartej z warsztatem samochodowym umowy, wykonanych wcześniej zdjęć pojazdu i oczywiście przesłuchania jako świadków stron postępowania.

Jeśli przydarzy nam się uszkodzenie auta w warsztacie, powinniśmy pamiętać, aby nie obawiać się walczyć o swoje prawa. Przede wszystkim już na etapie oddawania pojazdu do warsztatu, powinniśmy poczynić odpowiednie kroki, aby w przypadku ewentualnego uszkodzenia nie zaostrzać dodatkowo sytuacji, tylko skorzystać z wcześniej odpowiednio przygotowanej dokumentacji i uzyskać satysfakcjonujące nas rozwiązanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty