Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Sztuka skręcania w lewo

Data publikacji: Autor: (maj)

 Nie tylko skręcając, ale też jadąc na wprost należy pamiętać o pewnych zasadach, które porządkują ruch na skrzyżowaniu w każdej sytuacji.

 

Przypomnijmy, że podstawową zasadą jest zakaz wjazdu na skrzyżowanie, jeśli nie mamy warunków do jego opuszczenia i bezpiecznego kontynuowania jazdy za skrzyżowaniem. Dlatego na skrzyżowanie powinny wjeżdżać tylko te pojazdy, które mogą (np. po ustąpieniu pierwszeństwa jadącym z przeciwka) kontynuować jazdę. Inne powinny czekać na swoją kolej i nie ma tu znaczenia, że nie zdążymy przejechać w czasie, kiedy świeci się zielony sygnał, albo musimy czekać na swoją kolej dwa lub trzy cykle świateł. Zachowajmy spokój, bo nie tylko my czekamy.

rys. 1
rys. 2

Ta zasada obowiązuje wszystkich. Ten, który się wyłamie, blokuje ruch jadącym drogą poprzeczną i tamuje przejazd przez skrzyżowanie. To wykroczenie, ale nie wiadomo, czy nie gorsze jest okazanie totalnego egoizmu i lekceważenia praw innych uczestników ruchu.
Na rys. 1 i 2 pokazaliśmy, do czego prowadzi niestosowanie się do zasady zakazu wjazdu na skrzyżowanie, jeśli nie można kontynuować jazdy za nim. Na rys. 1 pojazdy A i B zmieściły się na środku. Pojazdy C nie mają miejsca i muszą przystanąć, blokując jezdnię nadjeżdżającym pojazdom D. To bardzo niebezpieczne postępowanie.

 
Na rys. 2 kierowcy pojechali bez głowy, bo wszyscy chcieli się od razu zmieścić na skrzyżowaniu. W rezultacie kompletnie je zablokowali.
- To sytuacja, w której każdy ma rację - mówi Mieczysław Olejnik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Gdyby na tym skrzyżowaniu były światła, wszyscy wjeżdżaliby przy zielonym świetle. Nikt jednak nie może opuścić skrzyżowania. Poza pierwszymi w kolejce wszyscy pozostali popełnili wykroczenie.
Musimy bowiem pamiętać o kolejnej zasadzie zabraniającej nam wjazdu za sygnalizator świecący na czerwono. W takiej sytuacji znajdą się wszyscy, którzy wjadą za sygnalizator, mimo że nie ma dla nich miejsca na skrzyżowaniu. Kiedy zmieni się światło, a oni będą kontynuować jazdę, popełnią poważne wykroczenie - przejechanie skrzyżowania przy czerwonym świetle.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości