Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38351 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Szybkie i piękne. Eksponaty muzeum Maserati

Data publikacji: Autor: łs / TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news We Włoszech znajduje się niezwykłe motoryzacyjne muzeum. Można w nim podziwiać słynne wyścigowe modele Maserati.

Fot. TVN Turbo/x-newsDziedzictwo siedmiu braci, którzy byli jednocześnie konstruktorami, kierowcami wyścigowymi i inżynierami robi spore wrażenie na zwiedzających.

Firma Maserati powstała w 1914 r. w Bolonii i zajmowała się początkowo produkcją świec zapłonowych. Wkrótce potem przygotowywała auta Isotta-Fraschini do wyścigów. W tym okresie stworzyła również kilka samochodów wyczynowych dla firmy Diatto. Ostatecznie jednak zarządzających nią pięciu braci Maserati postanowiło się usamodzielnić i zbudować samochód pod własną marką.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

W latach 50. i 60. Maserati były karosowane przez najsłynniejsze włoskie firmy nadwoziowe: Pininfarinę, Zagato, Ghię czy Touringa. Pod kunsztownie wymodelowaną blachą skrywały się podwozia, w których pozostało wiele elementów wyścigówek, które przyniosły marce nieśmiertelną sławę. Późniejsze modele, takie jak Bora z centralnie umieszczonym silnikiem to wspaniały przykład włoskiej awangardy. Lata 80. to seria Biturbo, która należy do bardzo wąskiego grona aut z tego okresu wywołujących gęsią skórkę.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Maserati zdjęcia

Maserati dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Premiery i nowości

Maserati Cena