Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ta szyba nie zamarznie

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Volkswagen Inżynierowie z Volkswagena i Audi pokazali pierwszą na świecie nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową.

Inżynierowie z Volkswagena i Audi pokazali pierwszą na świecie nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową.

Fot. Volkswagen Mimo temperatur poniżej zera wielu kierowców niedługo nie będzie musiało już skrobać szyb. Inżynierowie z Volkswagena i Audi po raz pierwszy zaprezentowali nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową, opracowaną wspólnie z Instytutem Fraunhofera IST z Braunschweigu. Inaczej niż przy szybach ogrzewanych, dzięki prawom fizyki, nie tworzy się na niej warstwa lodu, nawet przy temperaturze minus 18°C. Tajemnica tkwi w bardzo cienkiej, przeźroczystej warstwie tlenku cynkowo indowego, nakładanej na szkło.

- Nazywamy tę warstwę „Low E” (niska emisyjność termiczna). Powłoka nałożona na zewnętrzną stronę szyby zapobiega emisji ciepła. Jesteśmy dumni z tej innowacji i wprowadzimy ją do samochodów całego koncernu, bowiem niezamarzająca szyba to duży komfort dla klientów – oświadczył Thomas Drescher z Działu Rozwoju Volkswagena.

Przewodząca warstwa „Low E” chroni szybę przed wychłodzeniem w taki sposób, że woda na zewnętrznej stronie nie może się kondensować ani zamarzać. Nie powstaje warstwa lodu, ponieważ wymiana promieniowania z zimnym powietrzem zewnętrznym jest minimalizowana co zapobiega schłodzeniu powierzchni do poziomu poniżej punktu rosy. Mimo to warunki atmosferyczne, takie jak na przykład chmury, wilgotność powietrza czy wiatr, odgrywają ważną rolę i wpływają na roszenie szyb. „Dlatego warstwa „Low E” nie zawsze zapobiega całkowicie powstawaniu warstwy lodu lub rosy, tylko znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia” – dodał Drescher.

W obecnym stadium prac rozwojowych pewnym problemem jest fakt, że nowa powłoka zakłóca w samochodzie fale radiowe i telefonii komórkowej. Jak wyjaśnił Drescher: Do czasu, gdy niezamarzająca szyba samochodowa będzie gotowa do wprowadzenia na rynek, problem zostanie rozwiązany.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Roger

    widzę, że wycieraczka, również nie zamarzła- podoba mi się ;]

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości