Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Tablice jak kameleony

Data publikacji: Autor: Mirek Błach

Fot. Maciej Pobocha: Z Niemiec można przywozić samochody zaopatrzone w tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem. Jednym z kosztów sprowadzenia z Zachodu używanego auta jest zakup rejestracyjnych tablic wywozowych. Prywatni importerzy poradzili sobie i z tym problemem, chociaż nie zawsze ich pomysły są zgodne z prawem.

 Fot. Maciej Pobocha: Z Niemiec mo¿na przywoziæ samochody zaopatrzone w tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem.

Niemieckie tablice wywozowe tzw. z czerwonym paskiem wraz z ubezpieczeniem kosztują w zależności od landu i gminy, w której kupujemy auto od 120 do 180 euro. Pozwalają one legalnie poruszać się po niemieckich jak i polskich drogach. Kłopoty zaczynają się w przypadku kupienia auta nie mającego aktualnego przeglądu technicznego.

 

W Niemczech na takie auto dostaniemy tylko tablice tzw. z żółtym paskiem, które są wydawane po to, by legalnie dojechać autem do warsztatu i na przegląd techniczny. Ich cena jest podobna do ceny tablic wywozowych, jednak tablice z żółtym paskiem nie są honorowane w naszym kraju. W przypadku zatrzymania przez polską policję auta z takimi tablicami, trafia ono na lawecie na policyjny parking. Oznacza to dodatkowe, spore koszta.

 

Zaradni importerzy i na to znaleźli sposób. Przez Niemcy auto jedzie na tablicy z żółtym paskiem, zaś granicę taki samochód przejeżdża na lawecie. Kosztuje to 100 - 150 zł, a oferujących taką "usługę" bez trudu znaleźć można na każdym przejściu granicznym. Parę kilometrów za granicą auto jest zdejmowane z lawety w przydrożnych krzakach i w dalszą drogę wyrusza pod osłoną nocy. Innym rozwiązaniem jest zamalowanie żółtego paska na czerwono lakierem do paznokci, przez co tablica nabiera właściwego wyglądu. Damski lakier jest ponoć najbardziej odpowiedni, ponieważ łatwo dobrać właściwy kolor i ma on pędzelek, którym można dokładnie zamalować ranty czarnych cyferek wystających z żółtego pola.

 

W przypadku sprowadzania w tym samym miesiącu kilku takich samych samochodów z Niemiec, wykupywana jest tylko jedna tablica wywozowa. Kolejne auta są już sprowadzane na tę jedną tablicę, którą importerzy przywożą z powrotem do Niemiec w aktówce. Niektórzy starają się całkowicie wyeliminować koszty zakupu tablic wywozowych. Zakupione za granicą auto wraca na zabranych wcześniej, polskich numerach rejestracyjnych. Pojazd jest ozdabiany polskimi naklejkami i maskotami. Takie działania są całkowicie nielegalne, ale w potoku samochodów jadących przez zachodnią granicę wszystkie chwyty są stosowane.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości