Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Tablice rejestracyjne. Małe blachy, duże problemy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Fot. Mariusz Kapała Od lipca 2018 roku każdy, kogo samochód ma fabrycznie zbyt mało miejsca na standardowe tablice rejestracyjne, może używać skróconej wersji.

W Polsce tablica rejestracyjna musi mieć wymiar 520 mm x 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej lub 305 mm x 214 mm w przypadku dwurzędowej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i w Japonii stosowane są mniejsze tablice rejestracyjne (odpowiednio 305 mm x 155 mm i 330 x 165 mm). Tutaj pojawia się problem, gdyż sprowadzane auta często mają ograniczone miejsce na polskie "blachy". Kierowcy decydują się na zaginanie tablic lub jazdę z zastosowaniem zamienników.

Od 1 lipca 2018 roku postanowiono rozwiązać kłopotliwą kwestie. Można zamawiać tablice rejestracyjne pojazdów o zwężonej czcionce i zmniejszonych wymiarach 315 mm x 114 mm.

Przepisy nie są jednak precyzyjne, a wydanie specjalnych tablic następuje jedynie na podstawie oświadczenia. Za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Zobacz także: Będą nowe znaki drogowe

Policjanci zatrzymują dowody rejestracyjne, jeśli uznają, że właściciel pojazdu nadużywa przepisów. Problem zaczyna się, gdy przykładowo po kolizji dochodzi do wymiany zderzaka na inną wersję, która mieści tablicę normalnych rozmiarów.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Julia (gość)

  A ja to pierdole.

 • Abc (gość)

  Problemy pierwszego świata.

 • patriota (gość)

  baba w mundurze to hańba

 • gmpl (gość)

  Zauważyli, że może braknąć numerów i wpadli w panikę, a wszystko przez beznadziejną kombinację liter i cyfr na zmniejszonych tablicach. Stąd całą panika urzędasów. Wystarczyło wprowadzić przepis o zmniejszonych tablicach, uwzgędniając jednocześniej zmniejszenie czcionki, tak aby numeracje tablic były jak obecnie, tylko w mniejszym formacie. Ktoś chiał dobrze, a wyszło jak zawsze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości