Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Tajemnicze skróty cz.1

Data publikacji: Autor: x

 Samochody wyposażone są obecnie w wiele urządzeń wspomagających kierowcę. Dla niezorientowanych wyjaśniamy.

Samochody wyposażone są obecnie w wiele urządzeń wspomagających kierowcę. Dla niezorientowanych są to często niewiele mówiące nazwy.

Jest wiele nowoczesnych układów elektronicznych, które stają się na tyle inteligentne, że zaczynają powoli wyręczać kierowców, czy też poprawiać ich błędy podczas jazdy. Problem w tym, że niektóre układy moga wystepować pod różnymi nazwami (skrótami). Poniżej podajemy wyjasnienie niektórych skrótów:

EDS
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Procesor sprawdza prędkość obrotową napędzanych kół. Jeśli prędkości różnią się znacznie, system spowalnia jedno z kół, tak aby obracało się ono z taką samą prędkością jak pozostałe. EDS pozwala na bezpieczne ruszenie autem, którego jedno koło znajduje się na śliskiej nawierzchni (np. lodzie, lub szutrowej nawierzchni), a drugie na powierzchni o dużej przyczepności (np. asfalcie).

ABS
Zmniejsza na ułamek sekundy ciśnienie płynu hamulcowego podczas ostrego hamowania. Daje to kierowcy komfort polegający na tym, że nawet podczas gwałtownego i mocnego hamowania jego auto nie wpadnie w poślizg spowodowany blokadą przednich kół, a w związku z tym jest sterowane. Ale uwaga: w związku z takim działaniem, realnie rzecz biorąc ABS wydłuża nieco drogę hamowania. Należy to wziąć pod uwagę i nauczyć się hamować autem z tym układem. Nie jest więc prawdą powszechne dość przekonanie, że ABS to lekarstwo na wszystko, i że auto staje w miejscu.

ESP
Układ stabilizujący tor jazdy samochodu podczas gwałtownych manewrów. ESP mierzy wiele parametrów: prędkość obrotową kół, tor jazdy, przechył auta. Jeśli samochód zaczyna niebezpiecznie „wypadać z zakrętu, układ ESP przyhamowuje koła, lub jedno z nich, po zewnętrznej lub wewnętrznej części zakrętu. Efekt działania systemu jest taki, że auto nawet na ostrych zakrętach przy dużej prędkości nie wypada z toru jazdy i lepiej trzyma się drogi.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości